Shadow

Kilka objawów dni płodnych – kiedy starać się o dziecko?

kilka-objawow-dni-plodnych

Objawy dni płodnych mogą okazać się niezwykle pomocne podczas waszych starań o dziecko. Kobiecy organizm jest bowiem tak skonstruowany, że tylko w określonym czasie jest on gotów do przyjęcia nowego życia. Jakie są zatem objawy dni płodnych? Jak pomóc sobie w ich ustaleniu? Czym jest kalendarz dni płodnych i jak go stosować?

Dni płodne to wyjątkowy moment, w którym to organizm kobiety jest szczególnie przygotowany na ciążę. Wiele par nie zdaje sobie sprawy, że ich ustalenie jest niezwykle istotne w skutecznym staraniu się o potomka. Jak zatem poznać, że dni płodne właśnie nastały? Organizm daje o tym znać w dość wyraźny sposób. Oto jakie są najbardziej powszechne objawy dni płodnych u kobiety.

Obserwacja śluzu

Jednym z najpopularniejszych sposobów ustalenia dni płodnych, jest regularna obserwacja śluzu wydzielanego przez gruczoły szyjki macicy. Ważne jednak, by czynność tę prowadzić systematycznie każdego dnia o tej samej (dowolnie wybranej przez siebie) porze. Podczas dni płodnych śluz kobiecy przybiera charakterystyczną postać. Jest on wówczas przezroczysty, bardzo rozciągliwy i gładki.

Temperatura ciała

W ustaleniu dni płodnych pomocne może być również regularne mierzenie temperatury swojego ciała. Ta bowiem w okresie tzw. owulacji nieco wzrasta. Jeśli więc zauważysz, że termometr wskazuje nieznaczne podwyższenie się twojej temperatury i jesteś w stanie całkowicie wykluczyć, że fakt ten jest następstwem np. przeziębienia, to sporo wskazuje na to, że dni płodne właśnie się rozpoczęły.

 Ból owulacyjny

Organizmy niektórych kobiet reagują bardziej charakterystycznie na nadejście owulacji. Jednym z objawów występujących tylko u niektórych, jest specyficzny ból podbrzusza. Przypomina on delikatne ukłucia w okolicy jajnika. Pamiętajmy jednak, że ten objaw wcale nie musi oznaczać nadejścia dni płodnych. Jeśli nie powiążemy go z regularnym cyklem miesiączkowym, może on wówczas oznaczać jakieś mniej lub bardziej poważne dolegliwości. Wówczas warto odwiedzić swojego ginekologa i wykonać odpowiednie badania.

Tkliwość piersi

Większość kobiet odczuwa większą wrażliwość piersi przy zbliżającej się miesiączce. Są jednak takie, których piersi zaczynają być bardziej drażliwe już podczas owulacji. Charakterystyczne są wówczas pieczenie brodawek sutkowych oraz ogólne napięcie piersi.

Kalendarz ciąży

Objawy nadejścia dni płodnych z pewnością ułatwiają wyznaczenie idealnego momentu na poczęcie dziecka. Warto jednak dodatkowo sprecyzować moment podjęcia decyzji o poczęciu za pomocą kalendarza dni płodnych. Jeśli miesiączkujesz regularnie, wyznaczenie dni płodnych za pomocą takiego kalendarza nie będzie wyjątkowo trudne. Od daty rozpoczęcia się kolejnej miesiączki należy odjąć około 16 dni. Wynikiem tego nieskomplikowanego działania będzie orientacyjna data rozpoczęcia dni płodnych. Jeśli bardzo zależy Ci na dokładnym wyznaczeniu początku owulacji, bez dwóch zdań powinnaś skorzystać z kalkulatora dni płodnych – http://dzieci.pl/kalkulator-dni-plodnych.html.

Autor: W. Chentkiewicz

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *