Shadow

Kiedy rozpocząć naukę angielskiego u dziecka?

W obecnych czasach język angielski stał się być rzeczą stosowaną w codziennym życiu. Różnorodność kulturowa, wszelkiego typu wymiany uczniów między państwami w szkołach, wpływają na to, że bardzo często trafiamy na osoby posługujące się wyłącznie w języku angielskim. Dlatego warto zadbać o to, aby nasze dziecko już od najmłodszych lat poznawało język angielski, co w przyszłości z pewnością zaowocuje. Więc na pytanie, kiedy zacząć uczyć dziecko angielskiego? Możemy odpowiedzieć bardzo prosto.

Im wcześniej, tym lepiej

Dokładnie tak, nie widzę żadnych przeszkód, aby dziecko od najmłodszych lat miało styczność z obcym językiem. Dziecko w okresie do trzeciego roku życia jest w stanie przyswoić ogromną dawkę wiedzy. Widzimy to choćby przy przyswajaniu naszego ojczystego języka. Warto wykorzystać więc ten moment do tego, aby mogło przyswoić się także z językiem obcym. Nie chodzi tu oczywiście o wkuwanie słówek angielskich, ale o naturalne poznawanie słownictwa i przyswajaniu go na swój sposób. Na odmianę słów i poprawną gramatykę przyjdzie jeszcze pora, dziecko znając słowa, samo stopniowo będzie próbowało korygować swoje błędy.

.

Dziecko w pierwszych latach swojego życia nastawione jest na naukę mówienia.

Mówienie, to jedna z podstawowych czynności, jakie dziecko próbuje upłynnić w pierwszych latach swojego życia. O ile w języku rodzinnym nauka jest o tyle prostsza, że dziecko jest w stanie obserwować rodziców i przysłuchując się ich rozmowom. Możemy w ten sam sposób wprowadzać w rozmowy inny język, dzięki czemu dziecko w taki sam sposób będzie przyswajało zwroty i słowa. W żaden sposób nie wpłynie to na pogorszenie, czy zaburzenie nauki języka ojczystego. Maluch jest w stanie odróżnić odmienność języków i będzie je przyswajał na równym poziomie. Łatwiej mają rodziny dwujęzyczne, które posługują się dwoma językami, jeśli na co dzień w najbliższym otoczeniu dziecko słyszy rozmowy w dwóch językach, to zdecydowanie łatwiej będzie mu przyswoić tę wiedzę.

Aby wspierać dziecko w rozwoju języków, warto między innymi : mówiąc do niego w języku obcym, śpiewając piosenki lub czytając w obcym języku, przy tym próbować gestykulacją lub czynnościami tłumaczyć co dane słowo oznacza.

Kurs nie jest rzeczą konieczną

Aby dziecko mogło nauczyć się języka angielskiego, wcale nie musisz zapisywać go na kurs. Jak już wspomnieliśmy, można uczyć go również w domu. Bardzo dobrym sposobem są na przykład bajki, w oryginalnej wersji językowej, ale również wszelkiego typu książki z angielskimi opisami miejsc, czy zwierząt. Jest również sporo zabawek, które pomagają w nauce języka, począwszy od najprostszych misi, które wypowiadają proste zwroty, po bardziej zaawansowane urządzenia uczące angielskich zwrotów. Najlepiej będzie sprawdzić czym nasze dziecko najbardziej się interesuje i to właśnie w ten sposób dostarczać mu wiedzę.

Podsumowując, naukę języka powinniśmy zacząć u dziecka jak najwcześniej, ale powinniśmy również pamiętać o tym, aby była to dla niego przyjemność i zabawa, tak aby sam był w stanie przyswoić i wykorzystać wiedzę, którą mu przekazujemy. Starajmy się także nie zmieniać języków w trakcie rozmowy z dzieckiem, a prowadzić ją albo w języku polskim, albo w angielskim.

Przeczytaj także