Shadow

Jak dbać o przesuszoną skórę twarzy?

Na przesuszanie się skóry twarzy wpływa wiele czynników. Należy do nich między innymi niewłaściwa pielęgnacja skóry, przebywanie w klimatyzowanych, bądź ogrzewanych pomieszczeniach, narażanie skóry na kontakt z wiatrem i zanieczyszczone powietrze. To jedynie niektóre możliwe przyczyny przesuszania się skóry. Przesuszona skóra traci swój naturalny kolor i jest skłonna do łuszczenia się oraz trudno na nią nałożyć kosmetyki pielęgnacyjne. Jak więc dbać o swoją skórę, aby uniknąć jej przesuszania oraz co zrobić, gdy dotknie nas już ten uciążliwy problem?

Objawy przesuszonej skóry twarzy

Objawy suchej skóry nie są trudne do zdiagnozowania. Przede wszystkim sucha skóra daje uczucie ciągłego dyskomfortu. Sucha skóra staje się matowa i szorstka w dotyku, a po myciu może się napinać i ściągać, dodatkowo ma tendencje do pękania i łuszczenia się.. Można również dostrzec w większym stopniu zmarszczki mimiczne. Może również towarzyszyć zaczerwienienie skóry oraz swędzenie. Przesuszanie skóry może towarzyszyć okresowo, podczas przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, złej pielęgnacji skóry lub warunków atmosferycznych. Może być również jednak indywidualną tendencją skóry. W takim przypadku powinniśmy zadbać o nią z należytą starannością.

Jak pielęgnować przesuszoną skórę twarzy?

Odpowiednia pielęgnacja w przypadku przesuszającej skóry jest bardzo ważna, dlatego przede wszystkim trzeba zadbać o dobór odpowiednich kosmetyków nawilżających i natłuszczających skórę. Najlepiej najpierw oczyścić skórę, następnie użyć kremu lub balsamu nawilżającego, a następnie skórę pokryć olejkiem natłuszczającym. Najlepiej podczas pielęgnacji suchej skóry sprawdzają się kosmetyki przeznaczone właśnie do tego rodzaju skóry. Kosmetyki nawilżające pozwolą w ten sposób zadbać o wysuszony naskórek, natomiast olejki natłuszczające pozwolą na uzupełnienie lipidów, które mają za zadanie zabezpieczyć skórę przed dalszą utratą wilgoci. Do oczyszczania skóry również powinniśmy dobrać odpowiednie kosmetyki. Najlepiej wybierać te, które w swoim składzie nie zawierają alkoholu, który także ma duży wpływ na przesuszanie się skóry, w szczególności tej, która jest na to najbardziej narażona.

Jakie dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne dla skóry suchej?

Aby zadbać o suchą skórę, możemy wykonywać również dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o regularne usuwanie łuszczącego się naskórka. Raz w tygodniu w tym celu możemy użyć peelingów enzymatycznych. Należy jednak pamiętać, aby przy przesuszonej skórze nie wykonywać żadnych peelingów mechaniczny, które mogą dodatkowo podrażnić skórę. Na skórę po wykonanym peelingu możemy użyć maseczki nawilżającej w płachcie lub kremie. Tego typu zabiegi z pewnością pomogą zadbać o dobre nawilżenie, a dodatkowo dodadzą skórze elastyczności. Pamiętajmy także o zdrowej diecie, która także ma wpływ na skórę. Warto zadbać o dostarczanie witamin poprzez warzywa i owoce, a także spożywania dużej ilości wody w ciągu dnia.

Przeczytaj także