Shadow

Dlaczego indeks BMI jest ważny?

BMI jest wskaźnikiem pozwalającym na orientacyjne określenie tego, w jakim stopniu nasz organizm jest odżywiony. Choć nie jest to narzędzie w zupełności pozbawione wad, tak warto korzystać z niego w przypadku, gdy zaczynamy stosować nowy system odżywiania (szczególnie taki, który ma na celu redukcję wagi lub jej zwiększenie) oraz kiedy włączamy do swojego grafiku regularne treningi.


Czym jest BMI i jak je obliczyć?

Wskaźnik BMI został opracowany jeszcze w XIX wieku przez Adolfa Quételeta, belgijskiego matematyka. Jego popularyzacja w latach 70-tych sprawiła, że stał się nie tylko przydatnym instrumentem pracy dla dietetyków, lecz również dla wszystkich osób zainteresowanych możliwością regularnego sprawdzania stanu swojego organizmu.

Czym tak w zasadzie jest indeks BMI? Najprościej można wyjaśnić, iż jest to wzór matematyczny, który opisuje ilość tkanki tłuszczowej odłożonej w ludzkim organizmie przez proporcję masy ciała (w kilogramach) do wzrostu (mierzonego w metrach).

Wskaźnik BMI został opracowany jako narzędzie pozwalający ocenić zagrożenie chorobami związanymi z otyłością, a także z nadwagę, czyli m.in.: miażdżycą, cukrzycą oraz chorobą niedokrwienną serca. Indeks ten często jest również używany do stwierdzenia zbyt niskiej wagi.

Obliczenie wartości BMI nie powinno stanowić problemu. Jest to prosty wzór, gdzie należy podzielić masę jednostki (w kilogramach) przez kwadrat jej wysokości (w metrach). Wygląda to następująco: BMI = masa osoby / wzrost2.

Kiedy warto stosować indeks BMI?

Indeks BMI stosowany jest najczęściej w sytuacji, gdy chcemy zweryfikować stopień nadwagi lub niedowagi jednostki. Otrzymany wynik może stanowić pierwszą informację o tym, że osoba powinna zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Wskaźnik BMI szczególnie warto zastosować przed rozpoczęciem nowej diety (a także przed wprowadzeniem nowych treningów) oraz gdy chcemy w prosty sposób monitorować stan odżywienia naszego organizmu. Należy przy tym pamiętać, że indeks ten przeznaczony jest dla dorosłych, nie powinien być on używany jako źródło rzetelnych informacji w przypadku dzieci oraz młodzieży, a także u kobiet w ciąży oraz takich, które wciąż karmią piersią.

Czy BMI zawsze mówi prawdę?

Osoby używające wskaźnika BMI powinny pamiętać o tym, iż nie jest to narzędzie idealne. Nie uwzględnia ono indywidualnej budowy ciała jednostki, także nie mówi nic o zawartości tkanki tłuszczowej oraz mięśni w organizmie. Z tego powodu stosowane wyłącznie indeksu BMI może prowadzić do paradoksalnych wyników, gdzie np. kulturysta z niewielką zawartością tkanki tłuszczowej zostanie zakwalifikowany do kategorii „otyłości”, ponieważ masa mięśniowa daje mu większą wagę, niż jest to w indeksie przyjęte za normę. Z tego powodu zaleca się również dokonywania innych pomiarów ciała, takich jak zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie czy sprawdzenie obwodu talii dla uzyskania w pełni rzetelnych informacji.

Przeczytaj także