Shadow

Kamizelka odblaskowa – dlaczego powinna być w każdym domu? 5 powodów

Myśląc o kamizelce odblaskowej, mamy zazwyczaj przed oczami pracowników budowlanych lub policję kierującą ruchem. Tymczasem kamizelka odblaskowa przydaje się zwykłym ludziom w codziennych sytuacjach. Oto pięć najważniejszych powodów, dla których kamizelka odblaskowa powinna znaleźć się w każdym domu.

1. Bezpieczeństwo w nocy

Nawet najbardziej sumienni kierowcy nie są w stanie dostrzec pieszych w ciemnościach. Jeśli na co dzień nie zdarza Ci się spacerować poza terenem niezabudowanym, być może myślisz, że ten problem cię nie dotyczy. Mieszkasz w centrum miasta, po zmroku chodzisz tylko po oświetlonych chodnikach – wydawałoby się, że kamizelka odblaskowa jest ci zbędna. Życie jednak lubi sprawiać niespodzianki – wystarczy, że remont nawierzchni chodnika zmusi cię co korzystania z pobocza ulicy. Nie wspominając już o bardziej stresowych sytuacjach, jak na przykład awaria samochodu czy poszukiwanie w ciemności zaginionego psa lub kota – w takich sytuacjach nie będziesz zastanawiać się, skąd wziąć odblaski, a ostatnia rzecz, jakiej ci potrzeba, to wypadek.

2. Jazda na rowerze podczas złej pogody

Choć rowerzyści nie są zobowiązani do noszenia kamizelek odblaskowych, znacząco poprawiają one bezpieczeństwo, szczególnie podczas złej pogody – mówi ekspert ze sklepu Kamizelkiodblaskowe.com.pl. – Niezależnie od tego, czy chodzi o deszcz, śnieg czy gęstą mgłę, kamizelka odblaskowa zwiększy naszą widoczność.

I nie chodzi tu tylko o bycie widocznym dla kierowców aut, ale dla wszystkich uczestników ruchu – w tym innych rowerzystów i pieszych. Pamiętajmy, że w wielu miejscach ścieżki rowerowe biegną wzdłuż chodników lub znaki drogowe dopuszczają ruch pieszych i rowerów w tym samym ciągu komunikacyjnym. Zamiast kamizelki możesz użyć na przykład opaski odblaskowe, które umieścić możesz na rękach lub kostkach.

3. Prace wokół domu

Kamizelka odblaskowa jest przydatna nie tylko po zapadnięciu zmroku, ale też w ekstremalnych warunkach pogodowych – podkreśla ekspert ze sklepu Kamizelkiodblaskowe.com.pl. – Jeśli mieszkasz w okolicy, w której chodnik jest wąski, a w pobliżu znajduje się ruchliwa droga, musisz koniecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj o odblaskowych gadżetach podczas prac wokół domu, na przykład odgarniania śniegu czy zamiatania liści. Gdy pada deszcz lub śnieg, niezwykle ważne jest, aby kierowca widział nas z daleka, ponieważ warunki drogowe wydłużają czas hamowania.

4. Wyjazd na biwak lub wycieczkę

Wypady na krótkie wycieczki za miasto stają się coraz popularniejsze. To świetnie! Poprawiają one kondycję fizyczną, odrywając nas od komputerów i telewizorów. W weekendy czy święta coraz więcej ludzi zostawia samochód na przydrożnym parkingu i wybiera się na pieszą wycieczkę lub piknik w niewielkim zagajniku lub podmiejskim lesie. Przy pięknej pogodzie łatwo zasiedzieć się trochę zbyt długo, przez co wracamy do samochodu o zmierzchu lub w ciemnościach. Odblaski nic nie ważą – warto więc zabrać je ze sobą, by w drodze powrotnej do samochodu nie narazić się na niebezpieczeństwo.

5. Ucz bezpieczeństwa swoje dzieci

Trudno wymagać od dzieci przestrzegania zasad, które są obce rodzicom. Jeśli chcemy, by nasze dzieci przestrzegały zasad bezpieczeństwa na drodze, powinniśmy przede wszystkim dać im dobry przykład. Dziecko przyzwyczajone do tego, że kamizelka odblaskowa jest akcesorium niezbędnym, będzie pamiętać, by po nią sięgać. Warto wyposażyć się w kamizelki odblaskowe dla wszystkich domowników – większe dla dorosłych i mniejsze dla dzieci.

Rozważając zakup kamizelek odblaskowych pamiętaj, że bezpieczeństwo nie ma ceny. Nawet jeśli na co dzień nie przydają ci się odblaski, warto zadbać o to, by twoja rodzina wyrabiała sobie dobre nawyki. Dzięki temu, gdy kamizelka odblaskowa stanie się faktycznie niezbędna, sięgnięcie po nią stanie się oczywistym odruchem.

 

zdjęcie: Jörg Hüttenhölscher/stock.adobe.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *