Shadow

Jesienno-zimowe buty dla dzieci

Każdy rodzin pragnie, aby jego dziecko miało szansę chodzić w obuwiu wygodnym, modnym, ale jednocześnie praktycznym oraz odpowiednim pod względem fizjologii budowy dziecięcej stopy. Niestety nadal popełnia się wiele błędów w dobieraniu butów dla dzieci, szczególnie, gdy uwagę zwraca się przede wszystkim na ich wygląd, nie zaś najważniejsze cechy budowy. To z kolei może prowadzić do wad postawy czy nieprawidłowych nawyków związanych z chodzeniem.

Z tego powodu buty dla dzieci trzeba dobierać zawsze w oparciu o podstawowe zasady, zwłaszcza jeśli chodzi o obuwie jesienno-zimowe. Na takie pory roku potrzebujemy bowiem butów bardziej wytrzymałych, często grubszych, mocniej zabudowanych – a to znów sprawia, że trudniej jest je idealnie dobrać, zwłaszcza niedoświadczonym rodzicom.

Buty na jesienne przechadzki

Jeśli dobieramy idealne buty na jesienne przechadzki, warto trzymać się kilku zasad. Najlepiej zdecydowanie sprawdzą się kalosze dla dzieci – chronią one dziecięcą stopę przed wodą, a jednocześnie pozwalają maluchowi świetnie się bawić, chodząc po kałużach. Jakiego błędu nie popełniać? Przede wszystkim warto zadbać, aby kalosze dla dzieci były dopasowane do ich stopy. Nie należy kupować butów o wkładce dłuższej niż 1 cm w stosunku do dziecięcej stopy. Najkorzystniej będzie takie buty – które zwykle są dość miękkie – mierzyć dziecku w grubej skarpecie i ocenić je w pozycji stojącej, czyli takiej, w jakiej będą używane, nie zaś na siedząco. Nosek powinien być szeroki i nie powinien się zwężać, co również jest niezwykle istotne.

Buty? Tylko nowe!

13-buty-dzieciece

Najczęstszym błędem rodziców jest zakładanie dzieciom używanych butów. Buty da dzieci, zwłaszcza zabudowane, ale i wszystkie inne, muszą zawsze być nowe. Dlaczego? Choćby dlatego, że używane kozaki dla dzieci, nawet jeśli na zewnątrz wyglądają na zadbane, w środku są dopasowane do stopy dziecka, które nosiło je jako pierwsze. To sprawia, że but nie przystosuje się prawidłowo do stopy naszego dziecka, co z kolei sprawia, że stałe w nich chodzenie powoduje wady postawy i zniekształcenia w obrębie stopy; te ostatnie mogą być początkowo niewidoczne, z czasem jednak będą zauważalne w sposobie, w jaki dziecko stawia kroki.

Co na śniegi?

Pierwszym oczywistym wyborem wydają się być kozaki dla dzieci – warto je kupować zwłaszcza dla dzieci starszych. Tym młodszym wystarczą śniegowce dla dzieci, które przydadzą się również na zimowe szaleństwa dla starszych pociech. Buty zawsze powinny być wyższe niż za kostkę, aby dobrze stabilizować nogę i zapobiegać wpadaniu butów za cholewkę. Dodatkowo warto zmierzyć w domu stopę dziecka oraz wkładkę buta w sklepie – dzięki temu zyskamy pewność, że buty są odpowiednie. Podczas mierzenia musimy ocenić, czy but dobrze leży na stopie; dziecko z nieco tęższymi stopami będzie potrzebowało więcej miejsca w bucie niż to, którego stopy są drobne. Zimowe buty dla dzieci dodatkowo powinny mieć również szorstką albo karbowaną podeszwę, która będzie gwarantowała dobrą przyczepność do śliskiego podłoża. Do tego muszą być ocieplane oraz odporne na przesiąkanie śniegu podczas dłuższych zabaw czy wody w okresie roztopów.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *