Shadow

Wilczy apetyt – poznaj jego przyczyny i zwalcz go!

Nadmierny apetyt może mieć bardzo wiele przyczyn, od tych zupełnie niegroźnych, które łatwo wyeliminować, po całkiem poważne, związane z rozmaitymi chorobami. Jeśli towarzyszy Ci ciągłe uczucie głodu, koniecznie zastanów się, co może być powodem. Chcesz wiedzieć, jak zahamować apetyt i co zrobić, aby schudnąć? Sprawdź już teraz!

Apetyt dobry… do czasu

Jesz po to, aby żyć – jest to prawda, której nie da się podważyć. Szczególnie kiedy Twoja dieta jest dobrze zbilansowana, dostarczasz swojemu organizmowi wszelkich niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju witamin i minerałów. Nie możesz całkowicie pozbawić się apetytu, bo odpowiada on za podstawowe funkcje życiowe.

Problem pojawia się wówczas, gdy ów apetyt rośnie w siłę i nie możesz go okiełznać. Naturalną konsekwencją jest to, że Twoja waga pokazuje coraz to wyższe wskazania – zdecydowanie powyżej normy. Jak zaś wiesz, nadwaga czy otyłość przyczyniają się do wielu groźnych dla zdrowia i życia chorób.

Nadmierny apetyt – przyczyny

Jest ich bardzo wiele, dlatego ustalenie tej konkretnej, która dotyczy Ciebie, często jest trudne i niewykluczone, że będzie wymagać pomocy specjalisty. Ale po kolei. Prześledź możliwe przyczyny wilczego apetytu, aby je potwierdzić lub wykluczyć.

Bardzo częstą przyczyną jest, jakkolwiek prozaicznie to nie zabrzmi, nuda! Nie masz pomysłu na to, jak spędzić czas, chcesz czymś zająć ręce, więc sięgasz po tabliczkę czekolady, paczkę ciastek, chipsów czy po hamburgera… Jeśli sytuacje tego typu nie zdarzają się często, nie ma powodu do niepokoju. Każdy z nas czasem ma ochotę „na coś”. Gorzej, jeżeli przestajesz nad tym panować i wpadasz w uzależnienie od jedzenia, które staje się dla Ciebie receptą na każdy problem, na każdą chwilę nudy.

Z nadmiernym apetytem częstokroć borykają się osoby, które usiłują rzucić palenie papierosów. Aby zająć czymś ręce i myśli, sięgają po wszystko, co tylko można włożyć do ust.

Bardzo banalną przyczyną nadmiernego apetytu, ale opłakaną w skutkach, jest brak regularności posiłków. Na pewno wiesz o tym, że należy spożywać minimum 4-5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu. Jest to doskonały sposób nie tylko na poskromienie apetytu, ale też na szczupłą sylwetkę. Mechanizm działania jest prosty – jesz często, więc organizm nie ma szans na to, aby poczuć wilczy głód. Kiedy zaś nie odczuwasz ogromnego łaknienia, nie pochłaniasz jednorazowo góry jedzenia.

Nie potrafisz odmówić sobie słodkości? Oto kolejna przyczyna ciągłego uczucia głodu. Słodycze naszpikowane są węglowodanami prostymi, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, dodając Ci „energetycznego kopa”, ale równie szybko jej poziom spada, co wywołuje napady głodu.

Niedosypiasz? Dowiedzione naukowo zostało, że osoby, które źle śpią i cierpią na niedostatek snu, jedzą więcej. Składa się na to cały szereg procesów z udziałem hormonów, które odpowiadają za uczucie sytości (leptyna) i głodu (grelina). Podczas niewyspania rośnie poziom hormonu odpowiadającego za uczucie głodu i jednocześnie następuje spadek poziomu hormonu, który odpowiada za uczucie sytości.

Jeżeli z jakiegoś powodu doświadczasz chronicznego stresu, także grozi Ci nadmierny apetyt. Spowodowane jest to wzrostem poziomu kortyzolu – hormonu, który przyczynia się m.in. do powstawania otyłości brzusznej.

Ciągłe uczucie głodu może być też objawem wielu chorób, takich jak cukrzyca typu 2, hipoglikemia (poziom glukozy poniżej normy – może doprowadzić do śpiączki hipoglikemicznej!), bulimia, nadczynność tarczycy.

Jak powstrzymać apetyt?

Zmniejszenie apetytu to podstawa, jeśli chcesz poczuć się lepiej i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Zacznij od tego, co możesz zrobić samodzielnie – zadbaj o dostateczną ilość snu, wyeliminuj z diety słodycze (lub przynajmniej mocno je ogranicz), unikaj stresu i naucz się z nim walczyć, zadbaj o regularność posiłków. Wszystko to z pewnością będzie wymagało od Ciebie dużej motywacji. Jeżeli uznasz, że nie jesteś w stanie samodzielnie podjąć tego wyzwania, nie wahaj się sięgnąć po pomoc.

Działaj wówczas wielotorowo – wykonaj badania, które potwierdzą lub wykluczą chorobę. Jeśli zostanie ona potwierdzona, czym prędzej podejmij właściwe leczenie. Możesz sięgnąć po sprawdzone, naturalne tabletki na zmniejszenie apetytu. Skorzystaj z pomocy profesjonalnego dietetyka i udaj się do psychologa lub psychiatry. Często przyczyny wilczego apetytu tkwią głęboko w psychice i nie ma innego sposobu na wyleczenie niż kompleksowa psychoterapia.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *