Kobieta, która spodziewa się dziecka może liczyć na pewne przywileje związane z jej obecnym stanem. Wielu ludzi uważa, że ciąża to nie choroba i nie ma potrzeby, aby ułatwiać życie ciężarnym. Jednakże każda przyszła mama ma pełne prawo do brania tego co jej się należy i powinna znać prawa jakie jej przysługują.
Nie bez powodu nazywa się ciążę stanem błogosławionym. Jest to czas, w kótrym czeka się na wielkie wydarzenia, na radość i emocje. Pojawiają się też niestety pewne niedogodności. Bóle pleców, zmęczenie, stres, osłabienie czy też puchnące stopy. Ciąża, mimo że nie jest chorobą, to stanowi pewnego rodzaju wyzwanie. I z tego właśnie powodu masz prawo upominać się o to, co Ci się należy! Naprawdę warto, aby poznać prawa kobiet w ciąży. Weź pod uwagę, że pewnie zawsze możesz liczyć na pomoc bliskich albo przyjaciół. Ale czy to samo spotka Cię ze strony przypadkowych osób albo współpracowników? W Polsce ogólnie panuje znieczuclica na wiele spraw. Dlatego też nie łatwo tutaj jest być ciężarną. Chociażby z tego względu, że często społeczeństwo ignoruje takie Panie. W dużej mierze z tego powodu, że kobiety mają się lepiej niż mężczyźni, a ciężarna kobieta już w ogóle – ma sie za dobrze. Fakt jest jeden – spora część płci pięknej, która spodziewa się maluszka nierzadko jest niedobrze traktowana i narażona na obojętność i brak życzliwości.
Jakie masz prawa?
Istnieją specjalne przepisy określające sposób w jaki się traktuje kobietę w ciąży jeśli chodzi o personel medyczny oraz pracodawców. Miejmy jednak na uwadze to, że nawet w tych instytucjach dochodzi do uchybień. Przyczyną, która jest siłą wypadkową powyższego, często jest nic innego jak złe zinterpretowanie przepisów. Powszechne staje sie ich naginanie. Aczkolwiek w ostatnim czasie, wiele się zmienia. Na lepsze. Głównie z tego względu, że powstało sporo kampanii, które powodują wzrost społecznej świadomości w kwestii traktowania ciężarnych oraz rodzących. Nie wstydź się korzystać ze swoich uprawnień. Walcz o swoje. Zawsze możesz też wnieść skargę do Rzecznika Praw Pacjenta albo Państwowej Inspekcji Pracy, jeśli tylko uznasz, że ktoś postępuje niezgodnie z prawem.
Bezpłatna opieka zdrowotna.
Kobieta w ciąży ma prawo do bezpłatne opieki medycznej podczas trwania ciąży, prz porodzie i do 6 tygodnia po urodzeniu. W skład opieki wchodzą wizyty kontrolne, badania, poród, opieka okołoporodowa oraz połogowa. Co ważne, przysługuje to nawet w wypadku kiedy nie jesteś ubezpieczona. Ponad to możesz liczyć na refundację leków oraz na przyjmowanie do lekarza poza kolejką. Sama możesz wybrać szpital, w którym chcesz urodzić. Poza tym Twoimi prawami jak i każdego pacjenta jestkonkretne udzielanie informacji, intymność i poufność oraz udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania.
Komunikacja miejska.
Miejsca są coraz częściej wydzielone nalepkami, także masz pełne prawo je zajmować. Jeśli nastąpiły by utrudnienia i ktoś mało życzliwy, nie chciałby ustąpić, to obsługa pojadu ma obowiązek wkroczyć do akcji i pomóc. W samochodzie z kolei możesz nie zapinać pasów bezpieczeństwa, o ile posiadasz zaświadczenie o tym, że jesteś ciężarna.
Co z pracą?
Tutaj jesteś szczególnie chroniona.Nie możesz zostać zwolniona przez cały okres ciąży niezależnie od tego czy akurat wygasa Ci umowa na czas określony oraz jeśli zaszłaś w ciążę podczas okresu wypowiedzenia. Wtedy po prostu taka umowa zostaje przedłużona do dnia rozwiązania. W przypadku kiedy posiadasz umowę na czas nieokreślony, to ochrona przed zwolnieniem sięga aż do końca okresu urlopu macierzyńskiego. Nikt nie ma prawa zmniejszyć pensji. Jeśli zdecydowałaś się pracować będąc w ciąży, to nie możesz wykonywać ciężkiej i szkodliwej pracy, zostawać po godzinach oraz w nocy. Twoje prawo do zasiłku chorobowego wynosi 100% wynagrodzenia.
Kochane mamy, jak widać, mamy całkiem sporo praw, jakie nam przysługują. Warto z nich korzystać, bo nie na marne zostały stworzone. Oczywiście jest opcja, że będą nas spotykać niedogodności, jednak bierzmy to, co się nam należy.