Shadow

Jaki materac wybrać?

materac

Dobry sen jest gwarancją dobrego wypoczynku i pozyskania odpowiedniej ilości sił, potrzebnej do pracy. Dlatego bardzo ważną kwestią jest nie tyle łóżko, na którym śpimy, ale sam materac. W zależności od pozycji, w której śpimy, powinniśmy dobrać właściwą twardość materaca. Na rynku mamy aktualnie ogromny wybór materaców, także nawet jeśli potrzebujesz innego materaca niż Twój mąż to możesz zakupić dwa wąskie materace, albo jeden, ale o różnych twardościach.

Dobór materaców należy odpowiednio sobie przeanalizować już przed samym zakupem. Dwa materace należy wybrać w sytuacji, kiedy znacznie różnicie się wagą. Decydując się na zakup dwóch materaców do jednego łóżka pamiętajcie o tym, by były one jednakowej wysokości i posiadały taki sam sposób szycia pokrowca. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ osobom otyłym zaleca się materace grubsze – nawet 20-centymetrowe, kiedy zwykle jest to materac o kilkunasto centrymetrowej wysokości.

Jeśli śpisz na boku, to szukaj materaca, który doskonale podtrzymuje ciało, kręgosłup w linii prostej i dopasowuje się do jego kształtu. W tym wypadku dobrą propozycją będzie materac sprężynowy kieszonkowy i grubszy materac lateksowy. Jeśli śpisz na wznak, możesz wybrać dowolny materac (sprężynowy, lateksowy, lateksowo-kokosowy), jeśli natomiast często zmieniasz pozycje, to wybierz materac szybko dopasowujący się do kształtu ciała, czyli materac wysoko elastyczny.

Dobierając twardość materaca odpowiednio do wagi, możesz kierować się pewnymi regułami. Mianowicie przyjmuje się, że dla osób ważących do 80 kg, zaleca się materac o twardości H2, od 80 – 100kg H3, powyżej 100kg – H4. Dużo zależy także od preferencji. Jeśli czujesz się bardziej odprężony na materacu twardszym, to pomyśl o materacu lateksowo – kokosowym, jeśli natomiast wolisz miękki, wybierz materac wysoko elastyczny.

Sprawdzić jaki Ci odpowiada możesz bez żadnego oporu nawet w sklepie. Często proponują to nawet sami sprzedawcy. Warto położyć się na materacu na plecach i zrobić próbę, wsuwając rękę pod ciało w części lędźwiowej. Jeśli nie dasz rady jej wsunąć, tzn. że materac jest zbyt miękki, jeśli włożysz i czujesz duży luz – zbyt twardy, jeśli z lekkim oporem, ale włożysz, tzn. że jest idealny. Ważna jest też liczba stref twardości materaca. Jest to bardzo ważne, ponieważ każda cześć ciała potrzebuje innej twardości i taki materac ją odpowiednio dopasowuje. Warto wiedzieć, że głowa i nogi wymagają takiej samej twardości, dzięki czemu możemy go sobie dowolnie przekładać, a także odwracać.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *