Tenis już dawno przestał być sportem typowo męskim i wiele sukcesów, zwłaszcza w Polsce, odnoszą w nim kobiety. Z tego powodu dostępny zarówno w kraju, jak i poza nim sprzęt tenisowy został dostosowany do nieco innych potrzeb grających mecze tenisowe kobiet. Sprawdźmy, w jaki sposób idealnie dobrać kobiecą rakietę, aby była wygodna w grze, nie podnosiła ryzyka kontuzji i pozwalała na osiąganie lepszych wyników.
Z oczywistych powodów wynikających z budowy ciała rakiety tenisowe dla kobiet powinny być nieco lżejsze oraz delikatniejsze niż te dla mężczyzn, zwłaszcza jeśli jesteśmy dopiero na etapie, na którym uczymy się gry. Oto kilka przydatnych wskazówek, jak je dobrać.
Ciężkość kobiecej rakiety
Na początek warto zastanowić się nad wagą rakiety. Bardzo ogólny podział wskazuje na trzy wagi: lekką, średnią i ciężką; tę ostatnią dzieli się jeszcze jednak na kategorię bardzo ciężką, która jednak nas nie interesuje, bo przeznaczona jest dla mężczyzn grających zawodowo. Dla kobiet początkujących zalecane są rakiety tenisowe o wadze do 260 g, a więc z kategorii rakiet lekkich. Pozwalają na przyjemną naukę bez niepotrzebnego obciążania. Przy tej kategorii pozostać można już na stałe bądź wraz z zaawansowaniem przejść do rakiet średnich, o wadze do 285 g. Świetnie sprawdzą się one u kobiet, które grają już długo i mają rozwiniętą technikę gry. Jedynie w przypadku bardzo zaawansowanego poziomu bądź gry wyczynowej zaleca się kobietom korzystanie z rakiet o wadze do 315 g, czyli ciężkiej.
Wielkość główki i obwód rączki
Te dwa parametry mniej zależne są od płci, a bardziej od techniki gry, ale warto zwrócić na nie uwagę. Rakiety tenisowe mają wielkość główki określaną w calach do kwadratu – dla wszystkich kobiet, które nie grają wyczynowo, sprawdzą się te najbardziej popularne, czyli od 102 do 112 cali kwadratowych. Z kolei dobór obwodu rączki, który mierzony jest w samych calach, powinien polegać na tym, czy rakieta dobrze leży w dłoni. Zazwyczaj kobietom wystarczają rakiety o obwodzie L2, czyli 4 i ¼ cala. W przypadku kobiet o bardzo drobnych dłoniach poleca się rakiety juniorskie, czyli te o obwodzie rączki 4 i 1/8 cala, oznaczanym jako L1.
Balans i sztywność rakiety
Balans rakiety zazwyczaj podczas zakupów stacjonarnych da się określić, kładąc ją na palcu wskazującym i przesuwając, aby uzyskała równowagę. Jeśli wybieramy z góry, najlepiej jest zdecydować się na balans neutralny (czyli E), idealny do nauki dla początkujących. Jeśli występuje problem z układem ruchu, zwłaszcza nadgarstkiem, poleca się wybór rakiety o balansie „na rączkę”, oznaczanym jako HL. W parze z balansem idzie również sztywność rakiety. I znów, dla kobiet, które nie grają wyczynowo, lepiej sprawdzą się rakiety miękkie, zwłaszcza jeśli występują problemy z barkami czy łokciami.
Po przykładowe rakiety do tenisa dla kobiet i nie tylko odsyłamy do strony: http://www.sportclub.com.pl/pol_m_Rakiety-tenisowe-17292.html.