Jeżeli podczas kontaktu z zimnym albo gorącym trunkiem odczuwamy silny ból, to najprawdopodobniej posiadamy problem związany z nadwrażliwością zębów. Najczęściej objawia się to tym, iż pojawia się przeszywający oraz nagły ból jednego lub nawet kilku zębów.
Powodem tego typu dolegliwości może być dieta. Jeżeli nie odmawiamy sobie potraw oraz napojów, które zawierają kwasy, jak na przykład cytrusy, colę, wino albo kwaśne soki. Kwasy działają tak, iż rozmiękczają szkliwo, a następnie powstaje ubytek. Dochodzi do tego, iż rozpuszcza się substancja, która zamyka powierzchowną warstwę kanalików zębowych. Z tego właśnie powodu nerwy, które znajdują się w zębie zostają narażone na podrażnienia oraz działanie zewnętrznych bodźców.
Jednak nie tylko kwasy mogą tak negatywnie wpływać. Próchnica, choroby dziąseł, kamień nazębny czy nawet zgrzytanie zębami, mogą się przyczynić do poszerzania tego problemu. Nadwrażliwość może być także efektem złego szczotkowania, czyli zbyt twardym włosiem.
Czego należy unikać?
Przede wszystkim powinniśmy odstawić wszystkie kwaśne owoce. Dentyści wyróżniają tutaj cytrusy, jak i porzeczki, wiśnie, truskawki, kiwi, maliny oraz agrest. Jedzenie ich w sporych ilościach może doprowadzić do tego, że wpływają negatywnie na szkliwo. Jeśli nie przestrzegamy też zasad higieny jamy ustnej, to tym gorzej dla nas.
Zły wpływ mają także napoje energetyczne, słodzone napoje gazowane oraz soki, jak i lody. Dolegliwość może się też nasilić poprzez ssanie kostek lodu oraz mieszanie gorącego i zimnego, na przykład posiłku z napojem.
Jak zniwelować problem?
Jeśli pojawiają się pierwsze objawy, to można im zacząć skutecznie przeciwdziałać i stosować klika zasad. Zacznijmy od sprawdzenia naszej szczoteczki do zębów, gdyż nie może ona posiadać zbyt twardego włosia. Przyczynia się to do zdzierania szkliwa, a to prowadzi do bólu.
Istotne jest również to, żeby zmienić sposób, w jaki szczotkujemy zęby. Powinniśmy to robić w sposób masująco – oczyszczający – jest to technika, którą się stosuje przy chorobach przyzębia. Polega ona na tym, żeby wymiatać osad na zębach w kierunku od dziąseł aż do powierzchni żującej. Ruchy szczotkowania powinny być delikatne i wibrujące, a szczoteczka ułożona pod kątek 45 stopni. Trzeba unikać kierowania włosia szczoteczki bezpośrednio na dziąsła.
Jeżeli nadwrażliwość pojawia się, to należy usunąć z codziennej higieny produkty wybielające zęby. Pasty jak i paski wybielające wpływają na podrażnienie zębów i niszczą szkliwo.
Alternatywą są pasty, które są specjalistyczne i walczą z nadwrażliwością. Posiadają one w składzie związki wapnia i pozwalają na odbudowę miejsc, w których pojawia się ból. Pasta ta w kontakcie ze śliną uwalnia jony fosforu i wapnia i tworzy specjalną ochronną warstwę i zabezpieczającą zębinę przed bodźcami, które drażnią.
Przed nadwrażliwością może także uchronić to, jak postępujemy po posiłku. Dentyści zalecają także to, aby odczekać 30 minut, zanim umyjemy zęby po jedzeniu. Można również przepłukać usta wodą, jak i specjalną płukanką. Zwłaszcza, jeżeli posiłki obfitowały w kiszonki, owoce oraz kwaśne soki.