Shadow

Jak zapanować nad wielodzietną rodziną?

family-521551_1280

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie dziwił się na widok 5-cio, 6-cio czy siedmioosobowej rodziny. Obecnie jest to rzadkość, gdyż najczęściej rodziny decydują się na dwoje lub troje dzieci. Choć zatem rodziny są stosunkowo niewielkie, to często rodzice nie radzą sobie ze swoimi pociechami i nie umieją zapanować nad swoją gromadką. Jak zatem postępować i jak zorganizować życie swojej rodziny aby wszyscy byli szczęśliwi i aby wszystkim dobrze się mieszkało w swoim domu?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby od małego wprowadzać dzieci w codzienne obowiązki, tak aby każde z nich miało jakiś wkład w życie rodziny. Obowiązki muszą być dopasowane do wieku dziecka i oczywiście rozpoczynamy od prac prostych i takich, z którymi dziecko sobie poradzi i nie zrobi sobie krzywdy.

Na początku będzie to więc sprzątanie klocków i układanie zabawek na półce w pomocą mamy. Potem samodzielne porządki w pokoju i powoli wychodzenie z obowiązkami poza swoją strefę. Starsze dziecko więc musi dbać nie tylko o swój pokój ale też wynosić śmieci czy zmywać naczynia.

Jeżeli rodzina jest wieloosobowa to warto zrobić grafik codziennych zajęć i obowiązków każdego członka rodziny. Przy jego sporządzaniu bierzemy pod uwagę wiek dziecka, jego obowiązki szkolne, ilość zajęć lekcyjnych i dodatkowych w dany dzień. Tak przygotowany grafik nie będzie kolidował ani ze szkołą, ani z odpoczynkiem dziecka ani też z zabawą. Warto go powiesić w widocznym miejscu, tak aby wszyscy mieli do niego dostęp i aby mogli go bez problemów odczytać. Musi więc on być napisany wyraźnie, dużymi literami, a gdy mamy w domu dzieci, które nie umieją czytać, to warto obok napisów zrobić odpowiednie rysunki.

Grafik pozwoli w każdym domu zapanować nad bałaganem i sprawi, że każdy będzie wiedział co don niego należy. Nie będzie więc kłótni i sytuacji, w których jedna osoba wszystko robi za wszystkich. Rodzina powinna współpracować ze sobą i wspólnie planować nie tylko wakacje ale też codzienne obowiązki.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *