Shadow

Jak wymierzyć rolety?

jak-wymierzyc-rolety

W oknach polskich domów coraz częściej znajdują się różnego rodzaju rolety. Rozwiązania tego typu znakomicie chronią przed słońcem oraz gwarantują pełną prywatność we własnym mieszkaniu. Aby kupić dobre rolety niezbędna jest jednak znajomość dokładnych wymiarów – jak je poznać?

Jak mierzyć wymiary okna pod rolety?

Zabierając się za mierzenie okna, na którym chcemy zainstalować roletę, musimy najpierw wyposażyć się w porządną metalową miarkę oraz papier i długopis. Przy wykonywaniu pomiarów należy zadbać by mierzyć odległości po liniach prostych oraz dokładnie odczytać wyniki pomiaru. Warto też wszystkie wielkości od razu zapisywać na kartce, zaznaczając o jaki konkretnie wymiar chodzi. Nie zaszkodzi też, by po zakończonych pomiarach sprawdzić zapisane dane i… porównać je jeszcze raz ze stanem faktycznym. Takie dwukrotne zmierzenie odległości uchroni nas przed przypadkowymi błędami wynikłymi z naszej nieuwagi, czy też tzw. „czeskimi błędami”.

Materiałowe mini rolety

Najpopularniejsze i najtańsze w zakupie są klasyczne mini rolety. Jak je zmierzyć?

Jeśli chcemy zakupić rolety pod wymiar, to w większości przypadków wystarczy, że zmierzymy cztery wielkości.

  • wysokość i szerokość skrzydła okna
  • wysokość i szerokość szyby

Jeśli mamy już dokładne wymiary, to musimy wiedzieć, że długość rolety nie może być mniejsza niż wysokość szyby. Na ogół przyjmuje się, że powinna być ona większa niż wysokość tafli szkła o około 10 cm – w zależności od grubości ramy. Szerokość rolety musi być z kolei większa od szerokości szyby o 3-6 cm. Warto zwrócić też uwagę czy wystająca poza szybę roleta nie będzie przeszkadzać w obsłudze klamki – tłumaczy specjalista z firmy Rena.

Rolety kasetowe

Rolety kasetowe są nieco droższe niż rozwiązania wolnowiszące. Z drugiej strony zdecydowanie lepiej prezentują się one na oknie, dlatego też są coraz chętniej wybierane przez Polaków. Tylko jak je wymierzyć?

W przypadku rolet kasetowych najważniejsze będą wymiary samej szyby wraz z listwami przyszybowymi. Podobnie jak w przypadku mini rolet potrzebujemy wysokość oraz szerokość, które mierzy się wraz z tymi listwami, do miejsca gdzie znajduje się ich narożnik. Niestety często tu pojawia się problem, gdyż elementy te często są półokrągłe czy też na różne sposoby zdobione. W tego typu przypadkach decydujące będzie miejsce, gdzie listwa osiąga tą samą płaszczyznę, co reszta ramy – objaśnia specjalista z firmy Rena.

Oczywiście powyższe uwagi dotyczą sytuacji typowych. Wymierzając rolety pamiętać niestety musimy, że różne ich rodzaje czasem wymagają podania innych wymiarów. Dlatego też zawsze należy zapoznać się z danymi producenta czy dystrybutora odnośnie tego, jakie pomiary są potrzebne dla konkretnego typu produktów.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *