Shadow

Zarządzanie czasem tajemnicą sukcesu

Bycie mamą i posiadanie biznesu czy etatu polega w skrócie na bieganiu z jęzorem na wierzchu jednocześnie próbując wyrobić się ze wszystkim i pamiętać o wszystkim. Nie jest to najłatwiejsze, ale z odpowiednim przygotowaniem możemy wyrobić sobie całkiem przyzwoite systemy ułatwiające każdy dzień. Co jest kluczem do sukcesu? Odpowiednie zarządzanie czasem i o tym napiszemy dzisiaj.

Planuj wszystko.
Wszystko. Nie jest łatwo, masz malucha, którym trzeba się zająć, dom, który wymaga sprzątania i pracę, która zabiera Ci połowę dnia. Tutaj ważne jest posiadanie kalendarza. Każdego dnia rozpisuj sobie dzień na godziny i dodatkowo, znajdź jedną czynność, którą możesz rozłożyć na raty i tym samym wciskać ją w luki między innymi akcjami. W ten sposób czas wolny nie będzie uciekał Ci tak szybko a weekendy będą czasem relaksu a nie nadrabiania tygodnia.

Magiczna minuta
Patrząc na zadanie powinnaś mieć możliwość oceny jego czasochłonności. Jeśli realizacja czegoś mogłaby zająć mniej niż minutę, zrób to od razu. W ten sposób kolejne minutki nie składają się ze sobą i nie powodują „kolizji” w kalendarzu.

Sprzątanie
Warto każdego dnia wydzielić 5 minut na sprzątanie, najlepiej każdego dnia o tej samej porze. 5 minut kiedy razem z partnerem w szaleńszym tempie sprzątacie co tylko się da. Obowiązkowe 5 minut, dalsze sprzątanie to opcja z domkiem, czyli ta dla chętnych.

Skrętoskłony
Kiedy życie polega na ciągle gonitwie znalezienie dodatkowej godziny na ćwiczenia to nie lada wyczyn. To właśnie dlatego najlepiej jest wciskać aktywność fizyczną i dotychczasowe zadania. Odpuść windę na rzecz schodów, autobus na rzecz spaceru po parku. Nic specjalnego a przyczynia się do poprawy Twojej kondycji i nie zamienia Cię w kanapowca!

Przyjemność i obowiązek w jednym
Kolejnym dobrym sposobem na zadania 2w1 to łączenie obowiązków jak prasowanie np. z oglądaniem serialu. W ten sposób te przykre obowiązki zaczynają dla nas być wymówką do okazyjnego nadrobienia kolejnych odcinków Mr. Robota a poranne dojazdy pozwalają nam na czytanie ulubionej książki.

Życie offline
Sieć pożera. Nasz czas, nasz znakomity wzrok i naszą motywację. Warto jest włączać komputer dopiero wtedy, kiedy już uzbiera się nam lista rzeczy do zrobienia. Najlepiej będzie ogólnie kontrolować czas jaki spędzimy w sieci. Wyznacz sobie 2 magiczne godziny parę razy w tygodniu i tyle. Po pewnym czasie zauważysz, że brak sieci wcale nie odbije się źle na Tobie, wręcz przeciwnie.

Mniej znaczy lepiej
Minimalizm to świetna sprawa, mniej ubrań oznacza mniej prasowania i prania oraz mniej możliwych kombinacji jakie możemy wykonać z danym elementem garderoby. To samo z meblami czy dekoracjami, mniej sprzątania, mniej krzątania się. Jeśli nie używałaś czegoś dłużej niż rok, oddaj to komuś lub wyrzuć. Jest ogromna szansa, że już nigdy tego nie użyjesz, więc niepotrzebnie zajmuje to tylko miejsce.

Postaraj się zmieścić jak najwięcej w swoim dniu, tak, by mieć jak najwięcej czasu dla swoich najbliższych. Weekendy pozostaw sobie wolne, ew. zaplanuj poranne sprzątanie dla spokoju duszy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *