Shadow

Jak wykonać ogrodzenie?

ogrodzenie

Podstawowo wyróżniamy pięć typów ogrodzeń posesji. W zależności jaki płot planujemy wykonać należy zapoznać się z poniższą metodą wykonania takiego płotu. Na samym początku warto zwrócić uwagę na przepisy, które obowiązują w wszystkich typach płotów. Po pierwsze nie można zabezpieczać ogrodzenia o wysokości do 180cm drutem kolczastym, ani żadnymi innymi wystającymi prętami. Również narzucone są przez przepisy minimalne wymiary furtki oraz bramy wjazdowej. Ich szerokość to odpowiednio 90 cm oraz 240 cm. Kierunek otwierania się musi być w kierunku posesji. Należy również zgłosić budowę frontowej części ogrodzenia do gminnego wydziału architektury.

Teraz przejdźmy do wykonania ogrodzenia z metalu. Największą grupę tworzą tutaj ogrodzenia ze stali. Najpopularniejszą formą takiego ogrodzenia jest siatka. Siatkę naciąga się i mocuje do metalowych lub betonowych słupków. Słupki należy rozstawić w odpowiedniej odległości, można je zalać betonem do usadowienia ich w ziemi. Następnie w dolny oraz górny rząd oczek wprowadza się linki stalowe usztywniające siatkę. Naciąga się je za pomocą tak zwanych napinaczy.
Z kolei w płotach metalowych wykonanych z płaskowników lub prętów, panele mocowane są do słupków na różne sposoby. Mogą być połączone śrubami, obejmami lub na zaczepach osadzonych w słupkach. Sposób mocowania narzucony jest przez producenta danego płotu. Istnieją również płoty kute, które charakteryzują się bardzo ładnym wyglądem. Montuje się je zazwyczaj do słupków murowanych. Pod ogrodzenie murowane należy wykonać fundamenty. Należy więc wykopać dół o głębokości 60 cm i zalać betonem. Warto również w betonie umieścić stalowe pręty.

Kolejnym typem płotu jest płot drewniany. Tutaj należy pamiętać, by drewniane słupki nie miały bezpośredniego kontaktu z ziemią. Mocuje się je w różnego rodzaju uchwytach ze stali nierdzewnej. Przęsła wypełniają sztachety ozdobne. Taki płot należy odpowiednio zabezpieczyć impregnatem do drewna i odnawiać warstwę kryjącą co kilka lat.

Ogrodzenie betonowe wykonuje się z gotowych elementów betonowych. Betonowe słupki należy umieścić w ziemi i zalać betonem, następnie w rowki należy wsunąć przęsła. Taki płot jest bardzo łatwy w montażu, jednak betonowe przęsła ważą dosyć sporo i może być potrzebna pomoc małego dźwigu do wykonania takiego ogrodzenia.

Płot z tworzywa sztucznego jest bardzo lekki i łatwy w montażu. Są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Plastikowe sztachety, mocuje się za pomocą wkrętów lub zatrzaskami. Słupki z tworzywa wzmacniane są prętami metalowymi i mocuje się je kołkami rozporowymi do specjalnych cokołów.

Ostatnim etapem ogrodzenia jest ogrodzenie murowane. Fundamenty pod takim płotem muszą być zagłębione na około 60 cm. Wymurowane części zazwyczaj wykańcza się płytkami ozdobnymi. Do murowanych słupków mocowane są zazwyczaj metalowe lub drewniane przęsła.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *