Shadow

Jak wygląda pierwszy trymestr według kalendarza ciąży? Sprawdź, jak o siebie zadbać w tym czasie

Chociaż każdy tydzień ciąży jest bardzo ważny, szczególnie istotny jest pierwszy trymestr. To właśnie wtedy dochodzi do wielu znaczących przemian, podczas których kształtuje się i powoli rozwija się nowe życie. Zastanawiasz się, jak w tym okresie powinnaś zadbać o siebie i o dziecko? Dowiedz się, co mówi kalendarz ciąży.

Każda kobieta ciężarna stara się zachować szczególną ostrożność – tak, by w żaden sposób nie zaszkodzić dziecku. Wiele pań jednak „dmucha na zimne”, unikając aktywności fizycznej czy rezygnując ze wszystkich zabiegów. Jeżeli jednak ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych komplikacji, nie ma potrzeby całkowitej zmiany swoich przyzwyczajeń – szczególnie, jeśli nie są szkodliwe.

Ważne zdrowe odżywianie i odpowiednia suplementacja

Jak pokazuje kalendarz ciąży, w pierwszym trymestrze dochodzi do intensywnego kształtowania się narządów dziecka. Dlatego ważne jest, aby dostarczać z pożywieniem solidną porcję niezbędnych składników odżywczych. O czym należy pamiętać?

W pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie energetyczne nie zwiększa się, więc nie musisz jeść więcej. Istotne jest jednak to, aby codzienny jadłospis był bardzo zróżnicowany – w ten sposób unikniesz niedoborów cennych witamin i składników mineralnych. Niektóre z nich, jak kwas foliowy, witamina D, jod, żelazo czy kwasy omega 3 należy przyjmować w postaci suplementów diety. Porozmawiaj o tym z lekarzem ginekologiem.

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej. Możesz uprawiać bezpieczny sport, np. pływanie czy aqua aerobic. Możesz również zapisać się na specjalne ćwiczenia dla kobiet ciężarnych.

Walka z uciążliwymi dolegliwościami

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, w pierwszym trymestrze pojawia się wiele uciążliwych dolegliwości. Większość kobiet uskarża się m.in. na wymioty, nudności, rozdrażnienie, senność i ogólne zmęczenie. Często dochodzi do tego ból piersi oraz ból w dole brzucha.

Aby złagodzić te nieprzyjemne objawy ciąży, warto zadbać o siebie poprzez np.:

  • wydłużenie nocnego snu oraz drzemki w ciągu dnia
  • spacery na świeżym powietrzu
  • jedzenie małych posiłków co 3-4 godziny – tak, aby nie dopuścić do głodu.

 Zadbaj o kondycję skóry

Chociaż w pierwszym trymestrze ciąży Twoje ciało nie będzie przechodziło dużej metamorfozy, warto zadbać o skórę już od samego początku.

Istotną rolę odgrywa stosowanie kosmetyków nawilżających, które – w połączeniu z delikatnym masażem – zwiększą elastyczność i pozwolą zachować sprężystość. Warto przy tym aplikować preparaty przeciwdziałające rozstępom – po to, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieestetycznego defektu na brzuchu, piersiach czy udach.

Pierwszy trymestr ciąży – na co uważać?

Pierwszy trymestr jest jednym z ważniejszych, ponieważ właśnie w tym okresie istnieje duże ryzyko poronienia. Dlatego bezwzględnie zrezygnuj m.in. z: dźwigania dużych ciężarów, kąpieli w gorącej wodzie, uprawiania sportów ekstremalnych, korzystania z sauny, spożywania surowych jaj, surowego mięsa, niepasteryzowanych przetworów mlecznych.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *