Shadow

Czym jest trening body pump?

Współczesny fitness powoli zmienia swoje oblicze, czego przykładem jest rosnąca popularność zajęć ze sztangami. Tego typu zajęcia realizowane są przy pomocy specjalnego rodzaju sztang, które zgodnie z nazwą samych zajęć, określa się mianem sztang do body pump lub magic bar. Takie sztangi, choć z wyglądu przypominają te tradycyjne, w rzeczywistości różnią się od nich konstrukcją obciążeń, rodzajem zastosowanego gryfu oraz co kluczowe, wagą. Przy zajęciach body pump nie używa się dużych obciążeń, chodzi jedynie o aktywację większych grup mięśniowych i intensyfikację wysiłku fizycznego, co można uzyskać, łącząc ruch z niewielkimi ciężarami.

Dlaczego zajęcia body pump zyskują na popularności?

Ten specyficzny rodzaj zajęć fitness dedykowany jest wszystkim tym, którzy nie boją się wzmożonego wysiłku fizycznego i chcą w szybkim czasie wyrzeźbić zgrabną, szczupłą i lekko umięśnioną sylwetkę. Trening z obciążeniem nie tylko przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej (taki trening to większy wydatek energetyczny dla organizmu człowieka), ale także wzmacnia główne grupy mięśniowe (przyczynia się do zwiększenia siły, poprawia wytrzymałość i rzeźbi ciało). Używana do ćwiczeń, specjalna sztanga do body pump (https://be-active.pl/product-pol-509-SBP20-SZTANGA-DO-BODY-PUMP-20kg-HMS.html ), nie powinna być jednak zbyt ciężka. W początkowym etapie treningu zwykle stosuje się obciążenia o wielkości 1-2kg. Ostatecznie chodzi jedynie o aktywizację mięśni i ich rzeźbienie, a nie drastyczny rozrost masy mięśniowej organizmu. Jeśli zależy Ci na wielkich mięśniach, lepiej zdecydować się na klasyczną siłownię i trening z dużymi ciężarami.

Jak wygląda sztanga do body pump?

Taka sztanga składa się z lekkiego gryfu, który często powleczony jest jakiegoś rodzaju pianką lub innego typu tworzywem dla zapewnienia większej wygody i pewności chwytu oraz obciążeń w formie talerzy ze specjalnymi otworami. Otwory umożliwiają wykonywanie szeregu ćwiczeń z samym talerzem – bez konieczności jego instalacji na gryfie. Talerze w sztangach do body pump mają często kształt kwadratu lub ośmiokąta. To zapewnia większą wygodę podczas ćwiczeń z talerzem bez sztangi. Dzięki specyficznym kształtom talerzy takie sztangi nie toczą się, jeśli położymy je na podłożu lub gdy przez przypadek wypadną nam z dłoni. To wpływa na poprawę bezpieczeństwa podczas treningów fitness, które zwykle realizowane są w większym gronie osób. Co warte podkreślenia, obciążenia stosowane w sztangach body pump najczęściej powlekane są tworzywem, co przekłada się na ich ciekawy wygląd oraz mniejsze ryzyko uszkodzenia podłogi, gdy sztanga przez przypadek wyślizgnie się z rąk ćwiczącej osoby.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *