Shadow

Jak wybrać zabawki, aby wzmocnić kreatywność dziecka

Oczy Twojego dziecka rozświetlają się na widok zabawek. Wydaje się, że jego pociąg do zabawek jest instynktowny. Może dzieje się tak dlatego, że zabawki zaspokajają jego potrzeby korzystania z wyobraźni oraz potrzebę odkrywania, udawania i dzielenia się. Zabawki są nie tylko zabawne, ale mogą również być cennymi narzędziami, które uczynią Twoje dziecko mądrym – i przygotują je do umiejętności potrzebnych do dorosłości.

Najlepszą zabawką dla Twojego dziecka jest ta, którą wybierze – i może być tak prosta jak drewniane klocki lub garnki i patelnie. Kiedy lubi zabawkę, zapewnia mu to największe doświadczenie w nauce. Twoje dziecko jest naturalnym uczniem i wszystko, co go interesuje, nauczy go czegoś. Ponadto im więcej ma różnych zabawek, tym jest szczęśliwszy i tym bardziej zróżnicowane będzie jego doświadczenie w nauce.

Poniżej znajdują się sugestie, o których warto pamiętać przy wyborze zabawek, które sprawią, że Twoje dziecko będzie bardziej kreatywne i mądrzejsze.

Jak wybierać zabawki dla dzieci

Wybieraj zabawki, które są odpowiednie rozwojowo do wieku Twojego dziecka – jeśli jest dla niego zbyt zaawansowany, może być sfrustrowany trudnością w zabawie i porzuci ją. Co gorsza, może go nawet zranić. Jeśli zabawka jest dla młodszego wieku, uzna ją za nudną.

Wybierz zabawki odpowiednie dla płci Twojego dziecka .

Obserwuj swoje dziecko , aby określić jego upodobania, zainteresowania, poziom umiejętności, ulubione postacie itp., aby wiedzieć, jaką zabawkę będzie mu się podobać.

Wybierz zabawki, które wymagają wyobraźni.    Są to zabawki otwarte, które pozostawiają zabawę wyobraźni. Unikaj zabawek, w które można grać tylko na jeden lub kilka sposobów. Zabawki, które działają na wyobraźnię Twojego dziecka, są lepsze niż te, które działają na baterie AA. Na przykład zabawka Tygrys, której kończyny twoje dziecko może manipulować na nieskończone sposoby, jest lepsza niż zabawka Tygrys, która może tylko salto. Zabawa zabawkami poprzez udawanie wiary umożliwia dziecku sprawdzenie swojego wyobrażenia o świecie i rozwija jego kreatywność. Badania wykazały również, że rozwija to również język i wydłuża koncentrację uwagi Twojego dziecka.

Wybierz zabawki, które pozwolą dziecku zrobić z nim coś, na przykład połączyć je lub ukształtować. Poprawiają inteligencję przestrzenną i głębię percepcji Twojego dziecka. Uczy się także kształtów, kolorów i rozmiarów.

Daj swojemu dziecku różne zabawki, w których może nauczyć się różnych umiejętności.  

Kiedy dajesz wybraną zabawkę swojemu dziecku, nie podawaj mu jej po prostu, a potem odpędź go do zabawy.   Baw się z dzieckiem, wyjaśnij, jak działa zabawka i co w niej jest fajnego. Zabawa z dzieckiem sprawia, że ​​czuje się kochany, a to poprawia jego naukę. Zobacz też, czy naprawdę się tym interesuje. Jeśli nie, zabawka może być dla niego zbyt zaawansowana. Trzymaj go, dopóki nie będzie na to gotowy.

Wprowadzaj nowe zabawki pojedynczo lub po dwie.    Zbyt wiele wyborów przytłacza Twoje dziecko, zwłaszcza jeśli jest niemowlęciem. Twoje dziecko z większym prawdopodobieństwem wykorzysta każdą zabawkę i poczuje się komfortowo z jej znajomością, jeśli powoli będziesz dodawać nowe zabawki do jego kolekcji.

Upewnij się, że zabawka jest bezpieczna.   Dotyczy to szczególnie Twojego niemowlęcia lub bardzo małego dziecka. Upewnij się na przykład, że grzechotka Twojego dziecka nie ma dziurek, w które chwytają jego palce. Dzieci uwielbiają wkładać zabawki do ust, więc unikaj zabawek, które dziecko może połknąć i zakrztusić się. W przypadku starszego dziecka sprawdź, czy zabawki, które mają wytrzymać jego wagę, są solidne i nie mają uszkodzeń mechanicznych.

Przechowuj zabawki w taki sposób, aby Twoje dziecko było stymulowane do zabawy nimi – na przykład układanie ich w małe scenki lub inne kreatywne aranżacje. Nie wrzucaj wszystkiego do pudełka z zabawkami, w którym Twoje dziecko nawet nie pamięta, co tam jest.

Gdzie znaleźć zabawki dla dziecka, które rozwinąć jego kreatywność i sprawią, że stanie się ono mądrzejsze?

Jeśli szukasz sprawdzonych, świetnych jakościowo zabawek to koniecznie zobacz zabawki kreatywne Melissa and Doug. Marka istnieje na rynku od ponad 30 lat i ma w ofercie zarówno zabawki dla dziewczynek jak i dla chłopców, od klocków, poprzez puzzle, lalki, samochodziki, aż po zabawki drewniane.

Przeczytaj także