Okulary przeciwsłoneczne nosimy nie tylko dla komfortu. To przede wszystkim skuteczna ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Dlatego ważne jest, aby nie tylko wyglądały dobrze i były modne, ale przede wszystkim pełniły swoją funkcję. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych.
Filtry UV w okularach przeciwsłonecznych to podstawa
Okulary przeciwsłoneczne muszą mieć nie tylko ciemne szkła, ale również filtry przeciwsłoneczne. Chronią one przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV), które jest szkodliwe dla narządu wzroku. Ekspozycja bez odpowiedniego zabezpieczenia stwarza ryzyko podrażnienia, nadmiernego wysychania gałki ocznej, przyspieszenia procesów starzenia się tkanek, a także chorób – w szczególności zaćmy.
Za najlepszy filtr UV w okularach przeciwsłonecznych uważa się filtr UV400. Pochłania on całe szkodliwe promieniowanie – również w bardzo słoneczne dni. Słabsze filtry nie chronią dostatecznie. Informacja o tym, jaki filtr UV mają dane okulary znajduje się w specyfikacji lub po wewnętrznej stronie zausznika.
Odpowiedni stopień przyciemnienia szkieł
Okulary przeciwsłoneczne różnią się stopniem przyciemnienia szkieł. Od niego zależy to, ile światła słonecznego zostanie przepuszczone do oka. Kategorii przepuszczalności jest 5 i są one oznaczone cyfrą.
Stopnie przyciemnienia szkieł w okularach przeciwsłonecznych:
- 0 – przepuszczalność 80–100%,
- 1 – przepuszczalność 43–80%,
- 2 – przepuszczalność 18–43%,
- 3 – przepuszczalność 8–18%,
- 4 – przepuszczalność 3–8%.
Najczęściej wybierane są okulary przeciwsłoneczne ze stopniem przyciemnienia 3 i 4. Warto jednak pamiętać, że drugie z nich nie są rekomendowane kierowcom. Niska przepuszczalność światła może mieć znaczny wpływ na widoczność na drodze.
Wysoka jakość oprawek okularowych
Najczęściej okulary przeciwsłoneczne kupujemy na kilka sezonów. Dlatego ważne jest, aby były one trwałe. Oprawki wykonane z cienkiego plastiku mogą łatwo się połamać. Dlatego lepiej wybierać te, do produkcji których użyto wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub metalu. Na uwagę zasługują także okulary przeciwsłoneczne z materiałów ekologicznych. Dobrze jest pozwolić sobie na większy wydatek i nie musieć wymieniać oprawek przez długi czas.
Czy warto wybrać okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją?
Polaryzacja to specjalny filtr, który zapobiega oślepieniu przez odbijające się światło. Wpływa to znacznie na komfort widzenia. Jest to niezbędny dodatek dla kierowców, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo na drodze.
Dopasowanie okularów przeciwsłonecznych do twarzy
Wybierając okulary przeciwsłoneczne powinniśmy dopasować je do naszego stylu, a także kształtu twarzy. Dzięki temu staną się modnym dodatkiem, a my będziemy się w nich czuli dobrze. Przy zakupie warto kierować się następującymi zasadami:
- twarz owalna – każde oprawki (ale niezbyt szerokie),
- twarz kwadratowa – okrągłe oprawki,
- twarz okrągła – oprawki kanciaste,
- twarz prostokątna – oprawki wysokie lub zaokrąglone,
- twarz diamentowa – delikatne oprawki,
- wysokie czoło – grube oprawki.
Kolor oprawek należy dopasować do karnacji i typu urody.
Materiał zewnętrzny