Shadow

Jak usunąć rdzę?

rdza

Rdza często pojawia się na długo nieużywanych i znajdujących się w zawilgoconych pomieszczeniach narzędziach. Pojawia się także na umywalkach i ubraniach. W zasadzie wszędzie tam, gdzie korzystamy z wody. Może stać się kłopotliwa, jednak istnieje kilka patentów, które spowodują, że będziemy w stanie się jej skutecznie pozbyć.

Jednym z nich jest dobrze nam znany ocet. Jest on pomocny w czyszczeniu wielu domowych sprzętów, w tym także skutecznie pomaga pozbyć się rdzy. Zardzewiałe narzędzia należy moczyć w occie tak długo, ile wymaga tego grubość powstałej rdzy. Bardziej zardzewiałe narzędzia należy moczyć dłużej. Podobnie działa też Coca-Cola. Możemy również za jej pomocą pozbyć się rdzy, mocząc w niej zardzewiałe części. Zarówno ocet jak i Coca-Cola mogą jednak zmienić nieco odcień czyszczonego metalu.

Jeśli chcemy pozbyć się rdzy ze zlewu, to również warto użyć octu. Jest naturalną substancją do dezynfekcji, także pozbędziesz się za jego pomocą niechcianych pozostałości, które często wspomagają powstawanie rdzy. Grubszą warstwę możemy doczyścić za pomocą namoczonego pumeksu, co jakiś czas spłukując oderwane kawałki. Bez obaw! Pumeks jest miękką skałą, nie powinien rysować czyszczonych miejsc.

Do usuwania rdzawych plam z tkanin należy użyć kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Skuteczny także może okazać się proszek do pieczenia i soda. Można także dodać do tego odrobinę soli. Wilgotną plamę z rdzy należy posypać solą i pokropić ją sokiem z cytryny, bądź kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w wodzie. Po tym odstawiamy na około 1 godzinę. Następnie należy materiał wypłukać w letniej wodzie i przeprać w delikatnym proszku.

Innym sposobem jest przeprasowanie plamy, uprzednio skropionej sokiem cytrynowym, bądź namoczenie jej w gorącym soku. Dodatkowo proszek do pieczenia i soda doskonale poradzi sobie z plamą z rdzy. Tym razem należy natrzeć plamę papką wykonaną z sody lub proszku, pozostawić na kilka minut, po czym wyprać.

Możemy także do walki z rdzą użyć gotowych preparatów, które znajdziemy w sklepach. Są one przystosowane do wybranych powierzchni, przez co nie musimy się obawiać o jej zniszczenia, bądź ich nieskuteczność przy bardziej zardzewiałych pomieszczeniach.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *