Shadow

Jak urządzić małą łazienkę? 8 sprawdzonych porad

Urządzanie małej łazienki, mimo jej niepozornych rozmiarów, może okazać się naprawdę sporym problemem. Okazuje się jednak, że korzystając z kilku sprawdzonych sposobów, nasza mała łazienka może stać się najpiękniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu.

Chcąc zaaranżować małą łazienkę, musimy przede wszystkim odpowiednio rozplanować i optymalnie zagospodarować przestrzeń. W połączeniu ze szczyptą kreatywności, będziemy mogli urządzić funkcjonalne wnętrze, wyposażone we wszelkie udogodnienia.

Jasne kolory kluczem do sukcesu

Wykończenie łazienki materiałami o jasnych barwach jest jednym z najprostszych sposobów na optyczne powiększenie małej przestrzeni. W tym celu możemy sięgnąć przykładowo po białe płytki o zróżnicowanym kształcie – wklęsłym na ścianach, a wypukłym na suficie.

Duże płytki w małej łazience?

Wyznajesz zasadę: mała łazienka – małe płytki, duża łazienka – duże płytki? To błąd! Glazura i terakota w większym rozmiarze będzie świetnie prezentować się nawet w kameralnym pomieszczeniu o niewielkim metrażu. Jeśli jednak marzy ci się urocza mozaika w twojej łazienkowej oazie, ozdób nią przykładowo jedną ze ścian kabiny prysznicowej.

Nie bój się szkła

Umiejętnie dobierając dodatki możemy też sprawić, by nasza łazienka, mimo niewielkich rozmiarów, sprawiała wrażenie przestronnej. By osiągnąć ten cel warto zadbać o to, by podłoga pozostała odsłonięta, instalując podwieszaną miskę ustępową i umywalkę. Natrysk z kolei najlepiej wydzielić szklanymi, przejrzystymi taflami.

Wybierz duże lustro

W małych łazienkach pożądane są też duże lustra, które tworzą fantastyczny duet z długimi blatami umywalkowymi, jasnymi płytkami ceramicznymi na ścianach i podłodze oraz przejrzystą ścianą natrysku. Więcej pomysłów i przykładowe aranżacje możesz także znaleźć na Domifikacjach.

Zmień proporcje!

Przy urządzaniu małej łazienki, wszystkie chwyty są dozwolone! A zwłaszcza te, które pomogą nam nieco oszukać nasze oko. W jaki sposób można to zrobić? Ułóż płytki w poziomie, co pozwoli ci zmienić proporcje łazienki i optycznie poszerzyć wnętrze. Efekt ten możesz wzmocnić, jeśli między płytkami ułożysz poziome paski w wyróżniającym się kolorze.

Fototapeta w małej łazience? Czemu nie!

Choć może wydawać się to zaskakujące, małe łazienki lubią fototapety, które świetnie nadają głębi pomieszczeniu. Aby jednak zdjęcie nie zniszczyło się pod wpływem niekorzystnego działania pary wodnej i wilgoci, należy je zalaminować lub nakleić na szkło.

Wysoki połysk

Właścicielom małych łazienek poleca się również stosowanie błyszczących powierzchni, wykończonych płytami MDF w ciemnym, zdecydowanym, a przy tym gustownym kolorze. Zestawiając je z lustrem oraz dużymi, białymi płytkami na ścianach i podłodze, powiększymy przestrzeń i nadamy jej pożądanej lekkości.

Mozaika w małej łazience

Mimo że mozaika z reguły nie zdaje egzaminu w niewielkich łazienkach, istnieje pewien sposób, by sprytnie przemycić ją do naszego kameralnego wnętrza. Wystarczy połączyć je z połyskującymi powierzchniami, które nadają lekkość pomieszczeniu, oraz dużym lustrem, dającym efekt mnożenia przestrzeni. Jeśli szukasz więcej inspiracji, zajrzyj na fanpage Domifikacje.pl.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *