Shadow

Jak uniknąć rozstępów po ciąży?

Fit young woman belly with hand on it

Marzeniem każdej kobiety jest doskonała figura oraz piękna i jędrna skóra. Aby nieco ułatwić realizację celu, koncerny kosmetyczne prześcigają się w produkcji kosmetyków, których zadaniem jest skuteczne zapobieganie oraz likwidowanie jednej z największych przyczyn damskich kompleksów.

Co sprzyja ich powstawaniu oraz jak zlikwidować rozstępy po ciąży? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ani panaceum na półce w drogerii.

Jak rodzą się kompleksy, czyli przyczyny powstawania rozstępów

W poszukiwaniu jednoznacznej i satysfakcjonującej odpowiedzi na to pytanie można przewertować dziesiątki artykułów w Internecie, niestety, bez większych rezultatów. Według jednych źródeł rozstępy to konsekwencja nadmiernej produkcji hormonów, według innych po prostu efekt rozciągania skóry[1]. Na proces powstawania rozstępów mogą także wpływać stany chorobowe organizmu oraz stany fizjologiczne – okres dojrzewania. W obliczu takich teorii może się wydawać, że profilaktyka nie ma żadnego znaczenia, a kosmetologia pozostaje bezradna. Otóż nie.

Po pierwsze profilaktyka, po drugie dieta

Rozstępy po porodzie to problem, który dotyczy wielu kobiet, dlatego kluczowa okazuje się właśnie profilaktyka. Zapobieganie jest lepsze i skuteczniejsze niż leczenie, a ta zasada sprawdza się nie tylko w przypadku kobiet oczekujących potomstwa. Zamiast zastanawiać się, jak usunąć rozstępy po ciąży, postaraj się podjąć kroki, które pomogą zapobiegać ich powstawaniu. Przede wszystkim, staraj się kontrolować wagę i utrzymywać ją na stałym poziomie. Drastyczne skoki mają przykre konsekwencje dla figury. Ruch wpływa korzystnie na Twoją skórę oraz na samopoczucie maluszka. Jeśli przed ciążą byłaś zagorzałą miłośniczką siłowni, w obecnym stanie powinnaś wybrać mniej wysiłkowe treningi. Doskonałym pomysłem będzie spacer na świeżym powietrzu, pilates, joga oraz rekreacyjne pływanie. Pamiętaj, aby każdą formę aktywność fizycznej skonsultować z lekarzem.

Niezwykle istotna jest też różnorodna dieta bogata w proteiny oraz produkty z dużą zawartością krzemu, jak razowe pieczywo, płatki owsiane, fasola. Nie bagatelizuj nawadniania i nie zapominaj o codziennej piciu odpowiedniej ilości niegazowanej wody mineralnej. A co, jeśli profilaktyka zawiedzie? Pojawia się kolejne pytanie – co na rozstępy po ciąży?

Jak zlikwidować rozstępy?

Stosowałaś dietę, uprawiałaś sport, wykonywałaś delikatny masaż, jednak nie udało się ustrzec przed rozstępami. Być może przyczyna leży w genach, a może za mało dbałaś o kondycję skóry, zanim zaszłaś w ciążę. Teraz kluczowe jest, aby wybrać odpowiedni krem na rozstępy po ciąży. Jeśli karmisz piersią, sięgnij po ten przeznaczony dla kobiet ciężarnych i kobiet karmiących. Może warto też rozważyć wizytę w salonie piękności i zdecydować się na profesjonalny zabieg, który pomoże skutecznie zlikwidować ten problem.

[1] Dr n. med. Dorota Kwiatkowska Specjalista dermatolog, ekspert marki Mustela, Ciało mamy pod specjalną opieką – fakty i mity na temat rozstępów, s.1, 2015r.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *