Shadow

Jak słońce wpływa na naszą skórę

opalanie

Wraz z nadchodzącymi coraz cieplejszymi dniami warto zwrócić uwagę na to jak wpływa na nas słoneczko i co zrobić aby bezpiecznie z niego korzystać. Promieniowanie słoneczne można podzielić na 3 typy podczerwone o długości fali powyżej 800 nm, widzialne w zakresie 400-800 nm oraz ultrafioletowe poniżej 400 nm.

Promieniowanie UV dzielimy na UVA, UVB oraz UVC. Promieniowanie podczerwone odpowiada za odczucie ciepła. Promieniowanie widzialnie daje możliwość widzenia barw. Promieniowanie UV wpływa na powstawanie rumienia, oparzeń słonecznych, opaleniznę. Należy zwrócić uwagę, iż promieniowanie UV wywołuje również objawy późne takie jak fotostarzenie skóry, powstawanie zmian przed-nowotworowych i nowotworów skóry, dlatego tak bardzo istotne jest stosowanie kremów na dzień zawierających filtry ochronne. Promieniowanie UVA wnika w głąb skóry właściwej i tkanki podskórnej uszkadzając kolagen oraz elastynę tworzącą elastyczne włókna, które są rusztowaniami skóry. Promieniowanie UVA wpływa na powstawanie zmian pigmentowych skóry, których można zapobiegać oraz niwelować stosując kosmetyki do skóry wrażliwej. Promieniowanie UVB wnika do warstwy podstawnej powodując uszkodzenie komórek, które może prowadzić do powstawania zmian przed nowotworowych. Jest główną przyczyną powstawania rumienia.

Pamiętajmy, że ma ono też pozytywne działanie, wpływa na powstawanie pigmentacji w skórze oraz powoduje syntezę witaminy D. Promieniowanie UVA przenika przez szkło, natomiast UVB zostaje zablokowane przez szkło okienne, jednak jest przepuszczalne przez wodę. Promieniowanie UVC ma silne działanie rumieniotwórcze, może również uszkodzić rogówkę.

Niezwykle istotne jest stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych jak: ochronny krem na dzień z filtrami UVA i UVB. Kosmetyki do skóry wrażliwej, atopowej, naczynkowej lub suchej zawierają naturalne filtry ochronne przez promieniowaniem UV oraz substancje regenerujące po opalaniu.

Skóra tłusta i skóra mieszana również wymaga stosowania takich preparatów jak krem matujący z odpowiednim filtrem SPF. Krem do skóry tłustej lub krem do cery mieszanej zapewnią nie tylko ochronę, ale i regulację wydzielania sebum w czasie gorących dni.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *