Shadow

Jak rzucić palenie papierosów?

cigarette-599485_960_720

Próbowałyście rzucać palenie, ale maksymalnie wytrzymywałyście kilka dni i z powodu stresu albo innych czynników, wracałyście do nałogu? Palenie jest czymś złym, ponieważ szkodzi nie tylko Tobie, ale jest uciążliwe dla Twojego otoczenia. Jeśli uda Ci przestać palić tej używki, to jednym z wielu plusów będzie zwiększenie Twojego budżetu, a także poprawa samopoczucia i zdrowia.

Dlaczego rzucanie palenia powoduje trudności?

Wiedziałyście o tym, że znaczna część problemów dotyczy kwestii psychicznych. Często odpalenie papierosa daje nam poczucie umiejętności zapanowania nad stresem. Każda osoba, która jest uzależniona, ma zakodowane w głowie kilka argumentów. Jeżeli jednak się boisz, to pomyśl, iż to tylko na próbę na kilak dni, a nie na zawsze. Da Ci to poczucie kontroli oraz bezpieczeństwa. I wiesz co się stanie po kilku dniach? Zaczniesz sama zauważać jakie korzyści z tego płyną.

Jak starać się wygrać z nałogiem?

Wiosna oraz lato są najbardziej korzystnymi porami, aby zacząć walkę z uzależnieniem. W tym okresie zwiększa się aktywność fizyczna. Możesz zacząć uprawiać sport, intensywnie trenować. Dzięki temu zaczniesz stopniowo zapominać o tym, aby w międzyczasie wyciągnąć papierosa.

Niestety częstym powodem, dla którego ludzi nie chcą rzucić nałogu jest to, iż mają skłonność do podjadania. Zapalenie staramy się zastąpić jedzeniem, ponieważ rzucie bardzo często przypomina nic innego jak wciąganie dymu. Z obawy przed tyciem spora część Polaków, mimo że nie chce, pali nadal. A tak naprawdę wystarczy wprowadzić w życie zdrowe przekąski. Sięgaj po warzywa i owoce. Idealnie sprawdzą się też soki z świeżo wyciskanych owoców, które posiadają jeszcze miąsz.

Niestety niejednokrotnie mamy sytuację, że nałogowiec nie wie co zrobić z rękoma, ponieważ towarzyszy mu odruch wyciągania i odpalania papierosa. Warto w takim wypadku nosić ze sobą coś, co mogłoby nam go zastąpić. Sprawdzi się breloczek lub chociażby piłeczka antystresowa. Napewno w jakimś stopniu zastąpi Ci to uczucie trzymania papierosa.

Jeżeli jesteś na tyle uzależniona, iż jednak nie poradzisz sobie sama z tym problemem, to warto udać się do apteki. Jest cała masa różnych pastylek pod język, plastrów, gum do żucia czy spray – u do rozpylania w ustach. Miej jednak na uwadze, iż środki te mogą wywołać alergię i jeżeli masz problem np. z sercem, to udaj się na konsultację do lekarza.

Warto rzucić palenie od zaraz – trzeba w końcu zadbać o swoje zdrowie. Najbardziej istotne jest podjęcie decyzji natychmiast, a nie tylko ograniczać palenia. Palenie jest już nie dość, że niemodne to jeszcze uciążliwe dla otoczenia i bliskich. Super, jeśli masz wsparcie wśród innych i masz na kogo liczyć.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *