Shadow

Jak rozwijać kreatywność u dzieci?

jak-rozwijac-kreatywnosc-u-dzieci

Każdy rodzic chce, aby w przyszłości jego dziecko było mądrym, odnoszącym sukcesy człowiekiem. Każdy rodzic chciałby również, aby jego dziecko było kreatywne, umiało samo dojść do rozwiązania jakiegoś problemu i potrafiło same sobie wymyślić zabawę. A jak wychować takie dziecko? Jak rozwinąć w dziecku kreatywność?

Kreatywność wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest cechą wrodzoną, lecz nabytą. Polega ona na umiejętności nieschematycznego, nieszablonowego myślenia. Na wymyślaniu nowych rozwiązań do znanych problemów i chodzenie własnymi, nie tymi utartymi ścieżkami. Kreatywność jest niezwykle ceniona, zwłaszcza przez pracodawców. Jednak, aby dorosły człowiek był kreatywny, trzeba u niego tę cechę rozwijać już od najmłodszych lat. A jak? Naturalnie poprzez zabawę.

Dzieci, zwłaszcza mniejsze najefektywniej przyswajają sobie wiedzę poprzez zabawę. Jeżeli rodzic chce rozwinąć u swojej pociechy cechę kreatywności, musi odpowiednio dobrać nie tylko rodzaj zabawy ale i zmodyfikować własne podejście/ nastawienie. Najprostszym przykładem jest rysowanie bądź malowanie. Nie można od dziecka wymagać, aby od razu samo stworzyło piękne dzieło sztuki. Jeżeli chcemy wychować kreatywnego człowieka, należy pozwolić mu na wolność wyrazu artystycznego. Jeżeli dziecko rysuje np. Domek z ogródkiem, nie powinno się wymagać, żeby wszystko było narysowane zgodnie z rzeczywistością. Powinno być narysowane tak jak dziecko chce – słońce może być zielone, trawa czerwona, a piesek Azorek może mieć trzy nogi zamiast czterech. Krytykując, mówiąc, że słońce jest żółte i takie ma być na obrazku, pokazujemy coś odwrotnego do tego co chcemy osiągnąć. Pokazujemy, dziecku, że powinno rysować „tak jak należy” i „tak jak wszyscy”.

Zabawą, przez którą możemy rozwijać kreatywność dziecka może być np. teatrzyk. Wymyślanie własnej historii, podkładanie głosu lalkom i wymyślanie prostych dialogów, zmusza dziecko do myślenia, stymuluje mózg dziecka do wymyślenia własnej historii. Jeżeli dla dziecka taka zabawa jest zbyt trudna, można wcześniej przejść się do teatru dla dzieci lub zrobić samemu teatrzyk dla dzieci.

Dobrym sposobem na rozwijanie kreatywności jest uczęszczanie na różnego rodzaju warsztaty dla dzieci. Wiele teatrów dla dzieci organizuje różnego rodzaju warsztaty artystyczne bądź teatralne. Najwięcej takich zajęć można znaleźć w Warszawie, ale nawet mniejsze miasta coraz częściej starają się organizować zajęcia dla dzieci, bądź dla rodziców z dziećmi.

Wiadomo, że kreatywność jest cechą, która, wykształcana od dzieciństwa, może zapewnić sukces w dorosłym życiu. Warto dbać, aby dzieci wykształtowały w sobie tę cechę. Większość dzieci cechuje naturalna ciekawość i chęć poznawania świata na wszystkie możliwe sposoby. Warto więc im to umożliwiać, a zakazy ograniczyć do minimum, które ma zapewnić dziecku bezpieczeństwo. W rozwijaniu kreatywności pomocne są teatry dla dzieci oraz różnorodne warsztaty. Jedno jest pewne – w pierwszych latach życia, to rodzice mają największy wpływ na rozwinięcie się tej czy innej cechy u dziecka.

Teatr Małego Widza dba o rozwój kreatywności dzieci. Więcej na stronie www.teatrmalegowidza.pl

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *