Shadow

Jak radzić sobie z problemami?

Social Design for Wicked Problems Kick-off

Problemy jakieś ma każdy z nas. Jednak zazwyczaj zamiast sobie odpowiednio z nimi radzić, uskarżamy się całemu światu, a co gorsza obwiniamy o ich powstawanie osoby zupełnie z nimi niezwiązane. Jest to typowe zachowanie dla wielu ludzi, jednak nie należy na tym zaprzestawać, tylko starać się sobie jakoś z tym radzić.

Pierwszą zasadą, którą powinnaś zawsze stosować jest to, by po powstaniu problemu zawsze myśleć o jego rozwiązaniu. Nie uskarżaj się, nie szukaj winnych. Każdy problem składa się z kilku elementów. Czasem poradzenie sobie z jednym z nich, pozwoli na pozbycie się reszty. Dodatkowo mały element jest łatwiejszy do rozwiązania, jak Ci się z nim uda, od razu zyskasz motywację do radzenia sobie z kolejnymi.

Za każdy problem odpowiedzialne są nasze własne myśli i postawa z przeszłości. Są to nabyte wzorce i schematy, które bardzo często się powtarzają. Dlatego analizuj je i sobie odpowiadaj na pytania dlaczego tak się dzieje? Może mówisz rzeczy, które skutecznie wpływają na innych, przez co rodzą się konflikty? By rozwiązać problem zawsze trzeba właściwie odgadnąć ich przyczynę.

Pamiętaj o tym, że na każdy problem jest rozwiązanie. Nigdy nie jest tak, że czegoś nie da się zrobić, bądź nie wiesz jak to zrobić. Zawsze się da, wystarczy trochę się nad tym zastanowić. Często nawet najbardziej absurdalne pomysły mogą okazać się tym właściwym rozwiązaniem. Żaden pomysł nie jest głupi, dlatego zawsze weź pod uwagę wszystko, co wpadnie Ci do głowy.

Zapisz sobie rozwiązania, na które wpadniesz i spośród nich wybierz to jedno najlepsze. Przemyśl plusy i minusy każdego z nich i wybierz ten najbardziej odpowiedni. Czasem może okazać się, że nie będzie to te idealne rozwiązanie, ale bardzo prawdopodobnie to właśnie ono Cię do niego przybliży.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *