Shadow

Jak radzić sobie ze złymi emocjami u dziecka?

Emocje przeżywa każdy z nas. Nie ma dobrych emocji, ani złych, one po prostu są. Tak samo dorosły jak i dziecko przeżywa emocje. Są one co prawda nieco inne, ale są tak samo istotne. Dziecięce emocje, podobnie jak emocje dorosłego pojawiają się bez jego kontroli. Świat emocji dziecka charakteryzuje się spontanicznością i ekspresją, ale także dodatkowo spotęgowaną siłą wyrażania. Dla niego radość to radość a złych to złych. Przypomnij sobie jak wygląda dziecko, które się wygłupia, a które się złości. Ono zawsze wyraża emocje całym sobą.

Jako rodzic powinieneś zwracać uwagę na wyrażanie swoich emocji przez Twoje dziecko. Im silniej je demonstruje, tym bardziej potrzebuje Twojej pomocy. A co w tym momencie powinieneś robić? Przede wszystkim pomóż dziecku nazywać jego emocje. Powinieneś je wesprzeć w każdym jego działaniu. W ten sposób poznasz jego potrzeby, a tym sposobem także poznasz potrzeby, które stoją za tymi emocjami. Dzięki adekwatnej i dojrzałej reakcji rodzica na potrzeby dziecka będziesz w stanie nauczyć swoje dziecko nie tylko rozpoznawania swoich potrzeb i emocji, ale także zbudujesz z dzieckiem prawdziwą relację opartą na akceptacji i zaufaniu.

Jednak do takich zachowań trzeba samemu się przygotować. By móc w pełni zaopiekować się emocjami dziecka, trzeba najpierw dojść do ładu z własnymi. Nie jest to sprawa prosta, bo wyrażanie emocji przez dziecko często wzmaga w rodzicu dodatkowo także trudne i silne emocje. Jeśli taki rodzic nie potrafi sobie z nimi poradzić, najlepszym wyjściem będzie unikanie komunikatów do niego. Dlatego, że najgorsze w tym momencie byłoby zachowanie mające na celu stłumienie jego odczuć, bądź spowodowanie gwałtownego zaprzestania przez niego ich odczuwania.

Pokazując dziecku jak należy sobie radzić z emocjami szczególnie pokażesz mu to, że należy akceptować samego siebie i nie dać się ponieść im zbyt bardzo. Musisz każdym swoim zachowaniem pokazać akceptację odczuwanych uczuć, a także odpowiedzialność za to co z nimi robisz. Na Tobie spoczywa ogromna odpowiedzialność, ponieważ maluch będzie uczył się tego bezpośrednio od Ciebie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *