Shadow

Jak przytulnie zaaranżować balkon na jesień?

2.bbhomeonline-poradnikobiety

Wczesna jesień to sprzyjający czas, aby po pracy zrelaksować się, jeszcze korzystając z ostatnich ciepłych dni. Można to zrobić np. w zaciszu własnego domu, wykorzystując do tego potencjał… balkonu lub tarasu. Jak przygotować tą dodatkową przestrzeń naszego mieszkania, aby móc cieszyć się nią w pełni?

Funkcjonalnie i ze smakiem

Żeby przestrzeń tarasu i balkonu dobrze nam służyła, należy umiejętnie ją rozplanować. Tutaj przypadkowość nie jest wskazana, gdyż może zaburzyć funkcjonalność, ale też estetykę „pomieszczenia”. Balkon ma być miejscem, w którym odpoczywamy i nie musimy martwić się o to, czy idąc z kubkiem kawy nie potkniemy się o jakiś źle wstawiony mebel.

Największym wyzwaniem są małe balkony, w przypadku których łatwo o zagracenie przestrzeni. Tutaj należy korzystać ze sprytnych rozwiązań, które nie tylko będą pełnić wiele funkcji, ale także subtelnie podkreślą urok małej przestrzeni. Do minimum, które z jednej strony uczyni balkon użytecznym, z drugiej – klimatycznym, należy zaliczyć meble: mały stolik i krzesła oraz rośliny ozdobne. Starajmy się, aby wybierane meble były lekkie, np. o konstrukcji ażurowej, ponieważ unikniemy w ten sposób wrażenia „ciężkości” aranżacji. Funkcjonalne okażą się stoliki z blatami w kształcie kwadratu, prostokąta lub trójkąta, jeśli ustawimy je bezpośrednio przy ścianie lub w kącie. Jeśli chodzi o rośliny, można je ulokować w donicach, na kilkupoziomowych stojakach, skrzynkach zawieszanych na balustradzie lub w wiszących pojemnikach (np. rośliny o zwisających pędach). Wybierając roślinność na mały balkon, zwróćmy uwagę na to, aby nie były to rośliny mocno rozrastające się, ponieważ ryzykujemy pomniejszenie i tak już niezbyt dużej przestrzeni. Do roślin na naszym balkonie warto dodać zioła, które nie tylko pięknie przyozdobią, ale także okażą się przydatne w kuchni. Można je uprawiać w małych doniczkach lub w mini-szklarence.

Przy dużych balkonach i tarasach mamy zdecydowanie większe pole do działania i aranżacyjnych szaleństw. Łatwo jednak się zapędzić i przekombinować z wystrojem, dlatego i w tym przypadku również kierujmy się zasadą: „funkcjonalnie i ze smakiem”. Tutaj, oprócz stoliczka i krzeseł możemy pozwolić sobie na wyodrębnienie kącika relaksacyjnego, w którym ustawimy np. fotel czy leżankę. Dodatkowo dla ochrony przed słońcem i deszczem dobrym pomysłem będzie zainstalowanie markizy lub parasola ogrodowego.

W blasku… LED

Aranżując balkon, warto zadbać o jego oświetlenie. Zamiast jarzeniówek i męczącego, białego światła, można wybrać żarówki i lampy LED – jako oświetlenie górne lub/i oświetlenie punktowe – np. w formie kinkietów. Można również postawić na romantyczny nastrój, umieszczając na stole czy szafkach lampiony lub latarenki ze świeczkami. W przypadku tych ostatnich, trzeba jednak pamiętać, aby nie zostawiać zapalonych świeczek na całą noc, ponieważ zostawianie ich bez nadzoru może generować ryzyko ewentualnego pożaru.

Postaw na estetyczne dodatki

Dodatki są nie tylko dopełnieniem aranżacji pomieszczeń, ale często decydują o jego charakterze, potrafią wynieść na pierwszy plan konkretny styl, pomóc stworzyć unikalną atmosferę, a także sprytnie odwrócić uwagę od niedoróbek i ewentualnych mankamentów wykończeniowych. Jakimi dodatkami z powodzeniem można przyozdobić balkon?

  • Doniczki – wielość materiałów, z jakich są zrobione doniczki lub osłonki oraz fantazyjne kształty potrafią dodać uroku każdej aranżacji

  • Miękkie poduszki na krzesła czy ławę – dodadzą przytulności

  • Latarnie, lampiony, ozdobne świeczniki – wprowadzą romantyczny i ciepły nastrój

  • Półki, regały narożne – będą doskonałym miejscem do wstawienia doniczek z kwiatami

Nie tylko meble i akcesoria

Nawierzchnia balkonu to kolejny element, który możemy w ciekawy sposób odmienić. Jeśli znudziły nam się płytki, alternatywą dla nich może być drewniana mozaika lub deski. Chociaż producenci terakoty proponują nam bogaty wybór płytek gresowych, w tym np. we wzory imitujące drewno czy kostkę brukową. Oryginalnym rozwiązaniem jest też wyłożenie podłogi… sztuczną trawą.

Pamiętajmy, że aby ładnie zaaranżowany balkon lub taras mógł cieszyć nasze oko, należy utrzymywać na nim porządek, chronić meble i akcesoria przed wpływem czynników atmosferycznych oraz pielęgnować właściwie dobraną pod kątem pory roku i nasłonecznienia roślinność.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *