Shadow

Jak przygotować się do podróży w egzotyczne kraje

hawaii-975620_1280

Uwielbiamy wakacje, plaże, słońce i z utęsknieniem czekamy co roku na ten wyjątkowy czas. Coraz częściej też wybieramy egzotyczne kraje, gdyż dzięki dużej konkurencji w firmach przewozowych mamy wreszcie szanse na naprawdę atrakcyjne ceny za przeloty samolotami. Warto więc z nich korzystać i planować swoje urlopy w miejscach dalekich, egzotycznych i mało nam znanych.

Piaszczyste plaże, cudowne laguny, rafy koralowe mieniące się tysiącem barw, gwarantowana pogoda, ciekawe zabytki, kultura, zwyczaje, to wszystko przyciąga turystów z Europy jak magnes.

Aby jednak takie egzotyczne wakacje należały do udanych, to wyjazd musimy zaplanować o wiele wcześniej. Jest bowiem całe mnóstwo spraw, które musimy dopilnować i oczywiście musimy też zabukować bilety. Aby ich cena była atrakcyjna i nie pochłonęła lwiej części środków, to musimy tego dokonać na kilka miesięcy przed planowaną podróżą.

Pierwszą sprawą, którą musimy się zająć są szczepienia ochronne. Wybieramy się więc lub dzwonimy do stacji epidemiologicznej i pytamy czy do danego kraju przewidziane są jakieś obowiązkowe szczepienia. Pamiętajmy, że niektóre szczepienia wymagają dwóch lub nawet trzech dawek, więc konieczny jest tutaj czas.

Dla własnego bezpieczeństwa warto oprócz tych przymusowych szczepień zaaplikować sobie i rodzinie szczepienia przeciwko durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby, tężcowi, malarii czy innym chorobom, które w danym regionie występują.

Kolejna sprawa to sprawdzenie paszportów i wymaganych wiz. Pytajmy o to w ambasadach i konsulatach. Od razu zabezpieczmy się i spiszmy sobie wszystkie ważniejsze telefony na kartce, tak aby w razie zgubienia telefonu lub innych problemów, mieć jakiś konkretny namiar na realną pomoc.

Pamiętajmy o tym, że egzotyka to nie tylko piękne plenery ale też miejsca dzikie i oddalone często od infrastruktury. Zatem może nie być łatwego dostępu do leków, do lekarza czy apteki. Zabierzmy więc ze sobą zapas podstawowych leków, opatrunków i środków pierwszej pomocy. Zapiszmy sobie również kontakty i adresy najbliższych szpitali, przychodni i lekarzy.

Nie wolno nam zapominać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Musi ono obejmować zarówno czas podróży jak i chronić nas już na miejscu. Najwięcej uwagi poświęćmy kwestii ubezpieczenia naszego zdrowia, gdyż o wypadek czy chorobę naprawdę nie trudno. Oczywiście konieczne będzie również ubezpieczenie od kradzieży, NNW, OC i assistance.

Tak przygotowani możemy pakować walizki i wyruszać na poszukiwanie egzotycznej przygody.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *