Shadow

Jak przygotować dom i pokój dla noworodka?

room-1062190_1280

Ciąża to dla każdej kobiety wyjątkowy czas oczekiwania na szczęśliwe rozwiązanie. Jest to szczególnie trudny czas gdyż przeplatają się tutaj bardzo skrajne uczucia, różne dolegliwości ciążowe i oczywiście strach i niepewność czy sobie poradzimy w roli rodziców.

To wszystko jednak nic w porównaniu z zamieszaniem, który nastąpi gdy noworodek już zawita do naszego domu. Warto się do tego przygotować wcześniej, tak aby potem na spokojnie przystosować się już do roli rodzica.

Przede wszystkim musimy nieco przeorganizować nasz dom, tak aby znaleźć wygodne i zaciszne miejsce dla nowego członka rodziny. Oczywiście najłatwiej jest wówczas, gdy dysponujemy oddzielnym pokojem, wtedy wystarczy go odpowiednio wyposażyć i gotowe. Problem jest gdy pokoju nie mamy i tutaj trzeba nieco przeorganizować dom aby wygospodarować kącik dla dziecka.

Najwygodniej będzie aby maluszek przynajmniej w pierwszych trzech miesiącach spał przy rodzicach, gdyż tak będzie bezpiecznie dla dziecka i wygodnie dla mamy, która nie będzie musiała ciągle biegać do dziecka.

Najlepiej w pierwszych miesiącach urządzić kącik w sypialni rodziców. Wystarczy w pobliżu łóżka rodziców umieścić łóżeczko, obok komodę z przewijakiem. Komoda pomieści wszystkie niezbędne dla dziecka akcesoria i nie będziemy musiały po nie biegać po całym pokoju. Warto również pomyśleć o tym, aby stworzyć bezpieczny kącik dla dziecka w strefie dziennej, tak abyśmy go miały na oku podczas robienia obiadu czy innych, codziennych obowiązków. Można na przykład w kuchni czy w salonie wstawić dodatkowe łóżeczko lub kojec, który przyda się również gdy dziecko będzie już nieco większe.

Widzimy więc, że dla takiego maluch a wcale nie trzeba wielu mebli czy nawet oddzielnego pokoju. To będzie wygodne i potrzebne gdy dziecko już będzie samodzielne i nie będzie wymagało naszego ciągłego nadzoru. Na to przyjdzie czas za kilka lat, więc spokojnie przygotowujmy się do tych pierwszych i radosnych momentów bez zbędnego stresu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *