Shadow

Jak prawidłowo dbać o zęby, aby były zdrowe?

jak dbać o zęby

jak dbać o zęby

Nasze zęby mówią o zdrowiu całego organizmu. Piękne zęby nieraz decydują o relacjach społecznych. Jak dbać o zęby by służyły nam przez wiele lat?

 1. Bardzo ważną zasadą jest higiena jamy ustnej. Musi stać się dla nas nawykiem w codziennym rytmie dnia.
 2. Musimy pamiętać, że każdy ma inną wrażliwość. Dlatego też do każdego typu trzeba dobrać inną szczoteczkę do zębów. Może to być zwykła szczoteczka lub szczoteczka elektryczna. Jednak, gdy wybieramy zwykłą musimy zwrócić uwagę na twardość włosia:
  • Miękka – przeznaczona jest do dziąseł delikatnych i krwawiących podczas szczotkowania.
  • Średnia – taką twardość powinna używać większość z nas.
  • Twarda – ta szczoteczka jest przeznaczona dla osób o zdrowych i mocnych dziąsłach. Nie jest ona polecana osobą, które mają problemy z dziąsłami.
 3. Pamiętaj, że mycie zębów powinni trwać około 3 minut. Powinny również być myte 2-3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.
 4. Szczoteczka jak każda rzecz musi być czasami wymieniona. Nową szczoteczkę musimy kupować co 3 miesiące, gdyż jest ona bardzo zniszczona, a włoski nie zdają swojego zadania.
 5. Musimy pamiętać też o czyszczeniu języka i wewnętrznej strony policzków. Bakterie i drobinki jedzenia osadzają się na tych częściach jamy ustnej, a co za tym idzie tworzą osad, który trzeba usunąć. Niektóre szczoteczki maja na górnej części specjalną powierzchnię czyszczącą, która jest przeznaczona do tego celu.
 6. Nie zapomnij również o nitkowaniu. Ta czynność wspomaga w dotarciu do miejsc do których nie dochodzi szczoteczka.
 7. Płukanie jamy ustnej także jest ważne by dotrzeć do szczelin między zębowych i usunąć bakterie.
 8. Oprócz codziennego dbania o higienę jamy ustnej przynajmniej 2 razy w roku musisz wybrać się do stomatologa, by stwierdził czy twoja jama ustna i zęby są zdrowe i dobrze zadbane.
Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *