Shadow

Jak powinno wyglądać wyposażenie pokojów i łazienek w domach opieki?

domyopieki

Domy opieki dla seniorów są placówkami zapewniającymi całodobową opiekę osobom przewlekle chorym, w podeszłym wieku i niepełnosprawnym. Udzielają one całodobowych świadczeń zdrowotnych, które powinny obejmować swoim zakresem pielęgnację oraz rehabilitację pacjentów.

Dom opieki powinien zapewniać również profesjonalną opiekę, która da podopiecznym poczucie spokoju i komfortu fizycznego, umysłowego i duchowego – wszystko to znajdziemy w Prywatnym Domu Opieki Nestor. Pamiętajmy jednak, że dla zapewnienia naszym seniorom możliwości wygodnego pobytu w takiej placówce, każdy dom opieki musi być odpowiednio wyposażony i powinny się w nim znajdować wszelkie udogodnienia. W Polsce obecnie funkcjonuje niewiele komfortowych, dobrze wyposażonych placówek dla osób starszych. Jest to naprawdę duże zaniedbanie, które obecnie starają się naprawić prywatne osoby, tworząc własne domy opieki.

Niezależnie od tego, czy jest to prywatny czy państwowy dom opieki, powinien on spełnić konkretne warunki techniczne, żeby jego podopieczni mogli w nim normalnie funkcjonować. Budynek i jego otoczenie powinny być pozbawione wszelkich barier architektonicznych, takich jak schody czy wysokie progi. Powinien być zlokalizowany poza zasięgiem różnego rodzaju zagrożeń i uciążliwości (np. hałasy, zanieczyszczenia powietrza, gruntu i wód, powodzie).

Dom pomocy dla osób starszych musi zostać wyposażony w system alarmowo-pożarowy, a liczba miejsc w nowo powstających domach nie powinna przekraczać 100. Jeśli jest to obiekt kilkukondygnacyjny to konieczne będzie zainstalowanie windy. W obiekcie bez wind pokoje dla podopiecznych muszą znajdować się na parterze. Powinny one być jedno lub kilkuosobowe, ale zalecane jest, aby nie mieszkało w nich więcej niż trzy osoby. Pokoje muszą być odpowiednio wentylowane i doświetlone światłem dziennym. Każdy z podopiecznych powinien mieć do swojej dyspozycji: łóżko lub tapczan, stół, krzesła, szafę, szafkę nocną, ewentualnie jakiś regał. Najlepiej byłoby, gdyby do każdego pokoju przylegała osobna łazienka. Minimalnie na 4 osoby powinna przypadać jedna łazienka i toaleta.

Ponieważ domy seniora w dużej mierze są zamieszkiwane przez osoby niepełnosprawne lub takie, które posiadają problemy z poruszaniem się, trzeba wyposażyć łazienki i toalety w specjalne uchwyty. Lepszym rozwiązaniem od zainstalowania wanny będzie wyposażenie łazienki w prysznic, ponieważ starszym osobom łatwiej jest do nich wchodzić.

W takiej placówce pokoje mieszkalne to jednak nie wszystko, ponieważ powinna ona mieć przewidziany pokój dzienny (świetlicę), jadalnię, suszarnię i pralnię. Dobrze świadczy o domu opieki, jeśli posiada on własną kuchnię, gdzie posiłki są przygotowywane na bieżąco (tak jak w Domu Opieki Nestor). Pensjonariusze muszą mieć podawane trzy posiłki dziennie, odpowiednio dostosowane do indywidualnej diety zaleconej przez lekarza. Natomiast miedzy głównymi posiłkami każdy powinien otrzymać przekąski oraz napoje.

Trzeba pamiętać, ze oprócz tak zwanego „wiktu i opierunku” należy zapewnić wszystkim mieszkańcom środki higieniczne. Budynek powinien być również sprzątany co najmniej raz w ciągu dnia. Oprócz zapewnienia podopiecznym mieszkania, warunków higienicznych oraz jedzenia trzeba pamiętać, że należy im pomagać przy różnych codziennych czynnościach (ubieranie, kąpiel), pielęgnować ich w trakcie choroby i zapewnić atrakcje w czasie wolnym.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *