Shadow

Jak poprawnie pielęgnować buty?

Buty produkowane są z różnych materiałów. Musimy pamiętać, że każdy surowiec ma nieco inne właściwości, a co za tym idzie, odmienne wymagania. Każdy z materiałów należy pielęgnować w inny sposób. Stosując odpowiednie środki i metody czyszczenia możemy znacząco przedłużyć żywotność i ładny wygląd obuwia. O czym należy pamiętać?

Dobieramy buty do okazji

Obuwie należy używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Oznacza to, że np. do chodzenia po mieście możemy założyć trampki lub botki, jednak do dłuższych wędrówek górskich musimy zaopatrzyć się w specjalne buty. Na siłownię i do treningów sportowych najlepsze będą modele biegowe. Podstawowym kryterium doboru jest oczywiście nasza wygoda, jednak używanie butów zgodnie z ich przeznaczeniem znacznie zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia.

Unikaj pralki

Pranie w pralce to szybka i efektywna metoda na likwidację zabrudzeń. Musimy jednak pamiętać, że żaden sklep, a tym bardziej producent nie uzna reklamacji w przypadku ewentualnych uszkodzeń wynikających z używania pralki. Jeżeli nasze botki wymagają gruntownego czyszczenia, najlepszym sposobem będzie tutaj użycie miękkiej gąbki oraz wody ze środkiem piorącym. W żadnym wypadku nie stosujemy wybielaczy oraz proszków do prania odzieży.

Suszenie

Producenci odradzają suszenia butów bezpośrednio przy kaloryferach. Podobnie jest z suszeniem na intensywnym słońcu lub za pomocą popularnych farelek. Mokre botki musimy zostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, a wcześniej usztywnić je za pomocą pogniecionej gazety lub specjalnych wkładek.

Przed i po użyciu

O nasze buty dbamy nie tylko wtedy gdy są zanieczyszczone. Musimy zatroszczyć się również o to, aby obuwie było skutecznie zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Należy stosować pasty i impregnaty, dzięki którym buty będą służyły dłużej. Pamiętajmy, aby wszystkie środki pielęgnacyjne aplikować zawsze na czystą powierzchnię.

Zalecenia producenta

Producenci z reguły informują, z jakich surowców zostało wykonane obuwie. Jednocześnie wskazują najlepsze sposoby pielęgnacji danego materiału. Buty z nubuku i weluru należy czyścić gumową szczotką. Obuwie wykonane z powyższych materiałów musimy przed pierwszym noszeniem zaimpregnować środkiem w aerozolu. Buty ze skóry syntetycznej czyścimy przy pomocy wilgotnej gąbki lub miękkiej szmatki. Do ich pielęgnacji przeznaczone są specjalne środki do skór syntetycznych. Buty tekstylne czyścimy wilgotną szmatką lub gąbką, zamoczoną uprzednio w ciepłej wodzie z dodatkiem środka piorącego (np. do delikatnych tkanin). Nie używamy wybielaczy, proszków i silnych detergentów.

Przeczytaj także