Shadow

Jak pielęgnować chore niemowlę?

Choroba u niemowlaka to prawdziwe wyzwanie dla rodziców i duży stres. Martwimy się o maleństwo, nie wiemy jak mu ulżyć i sprawić, żeby choroba szybko minęła. Najczęściej dzieci zapadają na niegroźne infekcje układu oddechowego, które prawidłowo pielęgnowane szybko mijają. Jak zatem pielęgnować chore niemowlę, żeby szybko wróciło do formy?

Przede wszystkim z niemowlakiem zawsze musimy udać się do pediatry w celu wykluczenia groźniejszych chorób i prawidłowego zdiagnozowania. Zasadniczo im mniejsze dziecko, tym szybciej udajemy się do specjalisty, gdyż choroba u małych dzieci rozwija się bardzo szybko. Oczywiście sam katar, który trwa 2-3 dni możemy próbować zwalczać samemu, jednak gdy dojdzie gorączka, osłabienie, brak apetytu, wymioty, to od razu udajemy się do lekarza.

Pielęgnacja chorego niemowlaka nie różni się zbytnio od tej, którą wykonujemy, na co dzień przy zdrowym dziecku. Zatem nadal kapiemy raz dziennie i wykonujemy wszystkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Dodatkowo pilnujemy podawania zaleconych przez lekarza leków, absolutnie stosując się do wszystkich wskazań. Zatem nie zmieniamy na własną rękę dawek leków, ani też częstotliwości ich podawania. Jeżeli nasze dziecko przyjmuje antybiotyk, to konieczne jest podawanie osłonowo probiotyku. Jeżeli dziecko ma katar to kilka razy dziennie odciągamy gruszką nadmiar wydzieliny i smarujemy pod noskiem maścią majerankową. Do snu układamy dziecko tak, aby główkę miało nieco wyżej od reszty ciała. Można pod materacyk włożyć kocyk, wówczas dziecku będzie się lepiej oddychało. Pamiętajmy o wietrzeniu mieszkania i nawilżaniu powietrza.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *