Shadow

Jak otworzyć własną firmę?

woman-hand-desk-office

Wiele osób pragnie pracować na własny rachunek. Swoboda działania, brak nadzoru, możliwość realizacji własnych pomysłów, to tylko niektóre z plusów prowadzenia własnej firmy. Niestety wiele osób pozostaje tylko w sferze marzeń, bo boimy się porażki, nie wiemy jak się do tego zabrać i skąd wziąć fundusze.

Spróbujemy więc się zastanowić i spróbować na klika najważniejszych pytań dotyczących zakładania własnej firmy.

Cały plan działania powinniśmy rozpocząć od pomysłu. Zatem zastanawiamy się co umiemy, co byśmy chcieli robić i na jakim polu działać. Potem ten swój pomysł, marzenie musimy skonfrontować z rzeczywistością i sprawdzić czy jest w danym sektorze nisza. Po takiej analizie i oczywiście w przypadku gdy jest zapotrzebowanie na daną usługę czy produkt przystępujemy do konkretnych działań.

Teraz czas na pozyskanie środków na biznes i tutaj warto choć wspomóc się na początek dotacjami. Znacznie ułatwi to nam start w świat biznesu i pomoże opanować również temat od strony papierkowej. Bowiem każda dotacja jest zawsze związana z szeregiem szkoleń z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, uczymy się sporządzać biznes plan, wypełniać potrzebne dokumenty, poznajemy przepisy prawne i wszystkie zagadnienia potrzebne przy prowadzeniu własnej firmy.

Z tego względu, że dotacje nie są zbyt duże, potrzebować będziemy oczywiście również swoich środków, a ich wysokość jest oczywiście uzależniona od profilu firmy i od rodzaju działalności. Musimy pamiętać o tym, aby mieć pieniądze nie tylko na sam start, ale również na bieżące opłaty i to przynajmniej na kilka pierwszych miesięcy.

Gdy środki finansowe mamy zabezpieczone, to czas na wykonanie dokładnego biznes planu i na konkretne działania już według niego. Zatem odwiedzamy Urząd Miasta, rejestrujemy działalność, zgłaszamy się jako płatnik VAT do Urzędu Skarbowego, zakładamy konto firmowe, kupuje potrzebne sprzęty, maszyny i wynajmujemy lokal.

Nie wolno zapominać o reklamie, która jest podstawą w każdej działalności. Zatem jeszcze przed otwarciem drukujemy ulotki, plakaty, wykonujemy stronę internetową, dajemy ogłoszenia do prasy, do radia i telewizji. Im więcej będzie słychać o naszej firmie, tym szybciej pozyskamy klientów i będziemy mieć szansę na sukces.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *