Shadow

Jak oszczędzać?

pig-272392_1280

Oszczędności są niezbędne dla naszego komfortu i spokoju psychicznego. Nie  musza to być od razu miliony na koncie, jednak pewna suma, która pozwoli w razie choroby lub nagłej utraty pracy nam przeżyć i  da nam czas na wyjście z kłopotów.

Zastanówmy się zatem wspólnie jak w tych ciężkich czasach oszczędzać, tak aby odłożyć coś na czarną godzinę?

Oszczędzać się da praktycznie na wszystkim. Nie oznacza to wcale, że mamy sobie wszystkiego odmawiać, tylko raczej aby zacząć praktycznie podchodzić do wielu codziennych sytuacji. Trzeba najpierw przyjrzeć się dokładnie swojemu budżetowi i na spokojnie poszukiwać oszczędności.

Sprawdzamy więc jak nasza rodzina korzysta z wody, światła czy też gazu. Zmieniamy żarówki na energooszczędne, wymieniamy wszystkie uszczelki w kranach i zawsze używamy takiego palnika, aby spod garnka nie wystawał płomień. Wyłączamy światło po wyjściu z pomieszczenia i tak samo wszystkie urządzenia elektryczne. Tymi prostymi sposobami oszczędzimy naprawdę sporą sumę i będziemy mogli ją odłożyć na czarną godzinę.

Najwięcej pieniędzy z domowego budżetu jest pożerane w sklepach spożywczych. Zatem od dzisiaj idziemy na zakupy z dokładną listą i kupujemy tylko te zapisane artykuły. Duże zakupy robimy raz w tygodniu, dzielimy wszystko na porcje i mrozimy w zamrażalniku. Im rzadziej odwiedzamy hipermarket tym mniej tracimy pieniędzy. Korzystajmy też z promocji i kart sklepowych, gdyż to również pozwoli nam zaoszczędzić parę złotych.

Nie kupujmy zapasów większych niż na tydzień gdyż przecież sklepy mamy otwarte bez przerwy i zawsze można coś dokupić świeżego. Nie warto robić wielkich zapasów żywności bo potem tony jedzenia lądują na śmietniku.

Do oszczędzania włączmy całą rodzinę, bo tylko wtedy będziemy mogli naprawdę sporo zaoszczędzić. Umówmy się też, że każdy co miesiąc odłoży jakąś symboliczną kwotę i w ten sposób odłożymy co miesiąc jakąś drobną kwotę. Gdy uzbiera nam się już większa kwota, to warto wpłacić ją na oprocentowane konto lub na lokatę.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *