Shadow

Jak odróżnić astmę od kataru siennego?

XYLORIN_poradnik-kobiety.pl

Na pierwszy rzut oka astma i katar sienny mają wiele wspólnego – warto jednak pamiętać, że to dwie różne choroby. Chociaż obie mają podłoże alergiczne, to ich objawy oraz sposoby leczenia różnią się od siebie, a do tego astma jest schorzeniem mogącym mieć zdecydowanie poważniejsze konsekwencje dla naszego zdrowia. Zobacz, na czym polega różnica.

Katar sienny, czyli inaczej alergiczny nieżyt nosa, występuje sezonowo i stanowi reakcję organizmu na kontakt z alergenami – pyłkami roślin. Sezon pylenia roślin trwa w Polsce od lutego do października, jednak największe nasilenie tego zjawiska przypada na okres od kwietnia do września; wtedy właśnie osoby cierpiące na katar sienny odczuwają uciążliwe konsekwencje tej choroby. Ten rodzaj kataru może trwać długo i nasilać się w zależności od stopnia stężenia alergenów – charakteryzuje się wodnistą wydzieliną, przezroczystą lub o lekko białawym zabarwieniu. Charakterystycznym objawem jest też kichanie, zaczerwienienie i pieczenie spojówek, łzawienie, a czasem też swędzące zmiany skórne.

Astma oskrzelowa również jest reakcją alergiczną, może być też wynikiem kataru siennego. Choroba przebiega jednak w inny sposób i jest znacznie poważniejsza, a czynnikiem wywołującym reakcję obronną organizmu są nie tylko pyłki roślin, lecz także inne alergeny. W tym schorzeniu dochodzi do zwężenia oskrzelików i wydzielania dużej ilości flegmy, objawom towarzyszy też nieżyt nosa. Największym problemem są jednak napady suchego kaszlu, którym towarzyszą duszności, bóle w klatce piersiowej oraz charakterystyczny świst.

Metody leczenia

Leczenie kataru siennego polega przede wszystkim na zażywaniu odpowiednich leków antyalergicznych zaleconych przez lekarza. Można również zdecydować się na odczulanie – poprzez podawanie pacjentowi alergenu w odpowiednich dawkach dochodzi do stopniowego uodpornienia się na jego działanie. Cierpiąc na katar sienny, warto jednak wspomóc się również bezpiecznymi preparatami (np. aerozol do nosa Xylorin), które pomogą zmniejszyć ilość wydzieliny, a także niwelować obrzęk i przekrwienie błony śluzowej.

W przypadku astmy konieczne jest zażywanie leków beta-mimetycznych, które mają za zadanie rozszerzyć światło oskrzeli. Stosuje się również specjalne sterydy oraz inhalatory, a całe leczenie odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Jak zapobiegać wystąpieniu objawów?

Katar sienny związany jest bezpośrednio z sezonowym pyleniem roślin, dlatego trudno mu zapobiec. Rozwiązaniem może być wspomniane odczulanie, a także unikanie w miarę możliwości kontaktu z alergenami. Możemy zatem rezygnować z wyjazdu w miejsca, gdzie jest ich wyjątkowo dużo np. na wieś, czy też nie spacerować po parku w wietrzne dni.

Występowaniu ataków astmy sprzyjają takie czynniki, jak np. dym papierosowy, spaliny, czy też częste spożywanie mocno przetworzonej żywności.

Warto uważnie obserwować swoje objawy, aby na czas zauważyć niepokojące sygnały, świadczące np. o pierwszych atakach astmatycznych. Nie lekceważmy żadnego rodzaju kataru, a w razie potrzeby konsultujmy się ze specjalistą.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *