Shadow

Jak nawilżać okolice intymne i dlaczego warto to robić?

the dancer

Odpowiednie nawilżenie pochwy ma kluczowe znaczenie podczas stosunku płciowego, ponieważ nawet niewielkie przesuszenie śluzówki jest źródłem dyskomfortu lub nawet bólu, przez co odbiera kobiecie przyjemność płynącą ze zbliżenia z partnerem. Niestety, suchość pochwy to częste zjawisko, które może wystąpić u kobiet w różnym wieku. Jakie są przyczyny tej dolegliwości i jak jej zaradzić?

Skąd bierze się suchość pochwy?

Suchość pochwy, czyli tak zwana dyspareunia, to z reguły wynik niedoboru estrogenu – hormonu, który odpowiada między innymi za odpowiednie nawilżenie pochwy. Zbyt niski poziom estrogenu ma miejsce w trakcie ciąży, po porodzie i w okresie menopauzy. Do spadku stężenia tego hormonu może dojść również na skutek stosowania wkładek hormonalnych lub przyjmowania niektórych leków (np. środków farmakologicznych wykorzystywanych w leczeniu nietrzymania moczu, tabletek antykoncepcyjnych, preparatów antyhistaminowych itp.).

Niedostateczne nawilżenie pochwy to częsty problem u kobiet przemęczonych i zestresowanych, oraz tych, które zmagają się z infekcjami grzybiczymi.

Skutki dyspareunii

Brak odpowiedniego nawilżenia okolic intymnych to nie tylko źródło dyskomfortu i bólu, ale także jedna z najczęstszych przyczyn spadku libido u kobiet. Przykre doznania podczas kontaktów intymnych zniechęcają bowiem do kolejnych zbliżeń z partnerem. Gdy brak ochoty na seks ma miejsce przez dłuższy czas, partnerzy zwykle zaczynają się od siebie oddalać, a przyszłość związku staje pod znakiem zapytania.

Suchość pochwy to problem także z medycznego punktu widzenia, ponieważ przesuszona śluzówka łatwiej ulega podrażnieniom i otarciom. Nawet niewielkie uszkodzenia błony śluzowej zwiększają ryzyko rozwoju stanu zapalnego, dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie objawom dyspareunii.

Jak walczyć z suchością pochwy?

Ustalenie przyczyny dyspareunii to pierwszy krok w skutecznym leczeniu tej przypadłości. Drugi to nawilżenie śluzówki pochwy z pomocą specjalistycznego preparatu dla kobiet. Warto wybrać „wielozadaniowy” środek, który nie tylko nawilży okolice intymne, ale i pomoże złagodzić uciążliwe dolegliwości, takie jak pieczenie oraz swędzenie pochwy.

Jaki produkt zadziała wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych i dodatkowo zapewni ochronę przeciwbakteryjną oraz przeciwgrzybiczą? Zwykły żel nawilżający niestety nie stanie na wysokości zadania, ale wyrób medyczny zawierający metabolity kwasu mlekowego już tak. Dlaczego obecność substancji wytwarzanych przez szczepy bakterii Lactobacillus w składzie preparatu zwalczającego suchość pochwy ma tak duże znaczenie? Metabolity bakterii kwasu mlekowego pomagają w uzyskaniu i zachowaniu kwaśnego odczynu pochwy, który sam w sobie chroni kobietę przed niedyspozycjami intymnymi. Ponadto substancje te zwalczają patogeny odpowiedzialne za rozwój zakażeń pochwy.

Najlepsze efekty w walce z suchością pochwy przynosi stosowanie sprawdzonych, bezpiecznych preparatów nawilżających (np. prOVag żel), które były testowane ginekologicznie i dermatologicznie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *