Shadow

Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

141578504541698800

W szkolnym rozkładzie zajęć nie ma takiego przedmiotu jak oszczędzanie. Tym bardziej więc właśnie my powinniśmy edukować swoje pociechy, jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi. Ta umiejętność na pewno przyda im się w życiu. Jednak jeśli chcesz nauczyć dziecko mądrości finansowej, nie możesz zaspokajać wszystkich jego zachcianek. W takiej sytuacji trudno będzie je przekonać, że warto odkładać pieniądze.

Ustal kieszonkowe

Chodzi o to, aby dziecko nauczyło się rozsądnie zarządzać stałą kwotą, podobnie jak ty musisz gospodarować miesięcznym dochodem. Omówcie wydatki dziecka. Załóżcie, że np. niektóre rozrywki, tj. kino, basen, będzie pokrywać ze swojej „wypłaty”. Przynajmniej część wartości zachcianki dziecko pokrywa ze swojego kieszonkowego. Taki warunek powinniśmy postawić, gdy syn czy córka zapragną mieć coś, do czego nie jesteśmy do końca przekonani (np. kolejną grę komputerową). Muszą wtedy odłożyć sumę, rezygnując np. z wyjść do kina.
To im uświadomi, że portfel to nie jest studnia bez dna.

Wpajaj dobre nawyki

Ucz oszczędzać wodę oraz prąd. Wyjaśniaj, że podczas mycia zębów woda nie musi lać się z kranu, wystarczy ta nabrana w kubeczek. Wymagaj, by komputer i telewizor nie były włączone non stop, a tylko wtedy, gdy dziecko z nich korzysta.
Przed wyprawą do sklepu sporządzajcie listę zakupów. Wtedy zmniejsza się ryzyko, że w koszyku znajdują się niepotrzebne rzeczy, a w portfelu zostanie mniej.
Bądź przykładem. Pamiętaj, że latorośl o wiele łatwiej przyswoi wszystkie zasady, gdy rodzice sami będą się do nich stosować. Nie od dziś przecież wiadomo, że dzieci, zwłaszcza maluchy, naśladują swoich rodziców.

Nagradzaj oszczędzanie

Chwal dziecko, gdy widzisz, że stara się wydawać jak najmniej. Powiedz np.: „Niejedno dziecko mogłoby się uczyć od ciebie, jak nie wyrzucać pieniędzy na głupstwa”. Zapowiedz nagrodę za oszczędzanie. Powiedz np. „Gdy uda nam się obniżyć rachunki za prąd i wodę, jest szansa, że wkrótce kupimy nowy monitor komputerowy”. Gdy tak się stanie, dotrzymaj słowa.

Zaproponuj wymianę

Rzeczy niepotrzebne dziecku mogą się komuś przydać. To sposób, by zamienić np. niepotrzebną już piłkę na upragnioną deskorolkę. Taką wymianę można zorganizować np. wśród najbliższych kolegów albo w szkole.

Więcej porad tego typu można znaleźć tutaj oraz w serwisie finansowym na stronie: http://www.kredyt-portal.pl, a ten artykuł został sporządzony na podstawie wiedzy w nim zgromadzonej.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *