Shadow

Jak nauczyć dziecko korzystania z zegarka?

141873207369012700

Każdy rodzic jest dla dziecka swego rodzaju przewodnikiem. Zdajemy sobie sprawę, że wielu rzeczy nasza pociecha nauczy się w szkole, niemniej jednak my także powinniśmy zadbać o edukację naszego dziecka. Chodzi tu bardziej o naukę praktycznych, przydatnych w życiu codziennym umiejętności. A do takich z całą pewnością należy znajomość zegarka. Dla każdego dorosłego niezbędna podstawa. Czasem wydaje nam się, że musieliśmy się z nią urodzić. Nic bardziej mylnego. Ktoś kiedyś musiał nauczyć nas, w jaki sposób prawidłowo odczytywać godzinę. Teraz przyszła nasza kolej na wcielenie się w rolę nauczyciela.

Kiedy zacząć uczyć dziecko odczytywania godziny?

Podstawowe pytanie, jakie zada sobie każdy rodzic, dotyczy momentu, w którym możemy zacząć pierwsze próby nauki zasad obsługi zegarka. Jak pokazują badania oraz praktyka pierwsze kroki w tym kierunku można poczynić już wtedy, gdy dziecko jest w wieku przedszkolnym. Oczywiście musimy przygotować nasze pokłady cierpliwości. Z pewnością nauka obsługi zegarka nie należy do łatwych. Jak jednak pokazuje przykład każdego z nas – nie jest niemożliwa.

Pierwszy zegarek

Od czego warto zacząć naukę? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Powinniśmy najpierw kupić naszemu dziecku… zegarek. Dlaczego, skoro w domu mamy tak dużo czasomierzy? Dając dziecku zegarek automatycznie wzbudzamy jego zainteresowanie. Tym bardziej warto kupić egzemplarz dedykowany dla najmłodszych (taki jak np tutaj: http://www.asport-junior.pl/k/161/zegarki-na-reke-dla-dzieci/). Ma on wtedy ciekawą formę, jest kolorowy i przede wszystkim bardzo czytelny. W pierwszym etapie nauki zegarek będzie dla naszego dziecka zabawką, a zabawka musi być przecież kolorowa i wzbudzająca zainteresowanie. Jest także i drugi argument przemawiający za podarowaniem dziecku takiego prezentu. Mając własny zegarek, nasza pociecha będzie mogła ćwiczyć odczytywanie jego wskazań nawet w momencie, kiedy rodziców nie będzie w pobliżu.

Jaki zegarek dla dziecka? – Cyfrowy czy analogowy?

Mając już pewien zakres informacji trzeba zastanowić się nad rodzajem zegarka dla dziecka. Na samym początku warto zdecydować się na zegarek z cyfrowym wyświetlaczem. Docelowo będziemy uczyć naszą pociechę korzystania z zegarka analogowego, ale…w pierwszym etapie nauki lepiej sprawdzi się model cyfrowy. Przede wszystkim dziecko będzie miało czas, aby oswoić się z samym urządzeniem. Ponadto odczyt godziny z zegarka cyfrowego jest dużo łatwiejszy.

W tym przypadku musimy postępować w myśl zasady „małych kroków”. Dziecko dosyć szybko nauczy się korzystać z zegarka cyfrowego, co będzie stanowiło dodatkową motywację do dalszej nauki. Odwrócenie kolejności może sprawić, że nasza pociecha zniechęci się pierwszymi niepowodzeniami.

Zegarek przyjazny dziecku

Już wcześniej wspomnieliśmy o tym, jak ważny jest wygląd pierwszego zegarka. Powinien on stanowić coś w rodzaju zabawki edukacyjnej. Dobrym pomysłem będzie wybór modelu przedstawiającego motyw z ulubionej bajki. To pozwoli dziecku dużo szybciej oswoić się z samym urządzeniem a dodatkowo uczyni naukę jeszcze bardziej przyjemną. Już podczas zakupu zegarka powinniśmy zapytać naszą pociechę o zdanie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybraliśmy model najbardziej odpowiadający dziecku.

Metodyka

Wygląd, wielkość, czytelność – to wszystko jest ważne. Najbardziej istotna jest jednak metoda nauki. Dzięki kolorowym motywom nasze dziecko będzie miało większą chęć do nauki. A co zrobić, żeby w miarę szybko pojawiły się efekty?

W przypadku zegarka analogowego powinniśmy rozpocząć od nauki pełnych godzin. Musimy poinstruować dziecko, która wskazówka odpowiada za godziny a która za minuty. Kiedy dziecko opanuje tą umiejętność możemy śmiało przejść do kolejnego stopnia zaawansowania. Chodzi o odczytywanie niepełnych godzin. Na samym końcu pozostanie nam jedynie nauka odczytu godzin w stylu „za dziesięć dwunasta”. Ten etap może sprawić dziecku spory problem, ponieważ wymaga szczególnej koncentracji. W tym przypadku godziny czytane są niejako „od tyłu”.

Systematyczność i konsekwencja w działaniu

Efektywna nauka jest wypadkową konsekwencji i zaangażowania. Motywując dziecko i nagradzając za obserwowane postępy zachęcamy je do dalszej pracy. Warto także zadbać o regularność wykonywania ćwiczeń. Ważną wskazówką dla rodziców jest także zachowanie cierpliwości. Pamiętajmy, że przed sobą mamy małe dziecko, któremu proste, z naszego punktu widzenia, czynności mogą sprawiać trudność.

Edukacja dziecka jest zadaniem nie tylko szkoły, ale przede wszystkim samych rodziców. W szczególności jeżeli mówimy o podstawowych umiejętnościach i zdolnościach. A do takich zaliczamy z pewnością korzystanie z zegarka. Warto zatem wykorzystać wolne chwile na naukę poprzez zabawę. Dzięki temu dbamy o rozwój dziecka a jednocześnie zacieśniamy nasze więzi.

Autorzy:
Eksperci sklepu dziecięcego Asport-Junior.pl

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *