Shadow

Jak na francuskim dworze – z czym łączyć meble w stylu francuskim, by nie wyglądały pretensjonalnie?

142478716701761100

Francuskie meble są niezwykle efektowne.  Zachwycają eleganckimi, miękkimi materiałami, dekoracyjnymi rzeźbieniami, bogactwem dodatków. Równocześnie jednak są bardzo masywne i zajmują sporo miejsca. Jeśli zatem chcemy przenieść je z dawnych pałaców do współczesnego salonu czy sypialni, musimy nadać im lekkości i nowoczesnego sznytu.

Odważne materiały

Meble w stylu francuskim nabiorą nowoczesnego charakteru, jeśli połączymy je z modnymi materiałami, takimi jak skóra, stal czy kamień. Takie zestawienie będzie niezwykle odważne, ale z pewnością pozbawi ciężkie, luksusowe sofy i komody pałacowego, pretensjonalnego kontekstu. Dekoracyjne łoże zyska drapieżności w sypialni ze ścianą obitą skórą. Z kolei bogato zdobione fotele i pufy od Kare Design znacznie lżej będą się prezentowały w dużym, otwartym salonie z kamienną posadzką.

142478716732390500

Minimum dodatków

Francuskie meble stanowią ozdobę same w sobie. Rzeźbione drewno, złote wykończenia, kryształowe dodatki zaklęte w fotele, komody i żyrandole w stylu francuskim stają się synonimem luksusu i blichtru. Jeśli dodamy do nich jeszcze lustra w ciężkich ramach, wazony, lampki, poduszki, świeczniki, zegary, zyskamy wnętrza chaotyczne, ciężkie, przytłaczające. Właśnie dlatego decydując się na meble stylizowane na czasy Ludwika XV, warto postawić na minimum dodatków. W takich wnętrzach cała uwaga skupi się na aksamitnej sofie, pufach z misternie rzeźbionymi nóżkami czy biżuteryjnym żyrandolu. A przecież o to właśnie chodzi.

142478716732395200

Jasne wnętrza

Podłoga z ciemnego drewna czy ściany w kolorze czerwonego wina lub butelkowej zieleni mogą prezentować się naprawdę pięknie. Jeśli jednak na ich tle umieścimy ciężkie francuskie meble i dodatki, całość będzie przypominała starą komnatę. Co więcej, ciemne kolory pomniejszą optycznie pomieszczenie. Warto się zastanowić, czy na pewno chcemy, by nasz salon tak właśnie się prezentował. Jeśli więc decydujemy się na efektowne francuskie meble, wstawmy je do jasnego pomieszczenia.

142478716732376300

Nowoczesna oprawa

Jeśli marzą nam się francuskie akcenty w salonie, ale równocześnie lubimy wnętrza nowoczesne i nieprzesadzone, warto ograniczyć się do samych dodatków, takich jak lustro w rzeźbionej ramie czy kryształowy  żyrandol. Idealnie wpasują się one do eleganckiego, urządzonego w stylu glamour salonu.

Warto nadmienić, iż w przypadku wszystkich mebli stylizowanych, również francuskich, niezwykle cenna jest sztuka zachowania umiaru. W przypadku tego stylu z pewnością mniej znaczy więcej. Jeśli wiec pragniemy zachować lekkość formy i podkreślić eteryczność mebli w stylu francuskim należy bardzo umiejętnie i oszczędnie dobierać dodatki. Lepsza jedna wyeksponowana i efektowna dekoracja np. piękny zegar czy kandelabr niż chaotyczna mieszanina figurek, ramek i świeczników.

142478716732385700

 

Jeśli styl glamour to nie wasze klimaty to zapraszam do poczytania o łączeniu stylu nowoczesnego z klasycznym  w artykule „Jak urządzić salon„?

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *