Shadow

Jak kształtuje się płód miesiąc po miesiącu?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jak zmiany zachodzące w Twoim organizmie przekładają się płód? Poznaj kalendarz ciąży i sprawdź, jak kształtuje się jego rozwój miesiąc po miesiącu.

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży – na podstawie reguły Naegelego, pierwszy miesiąc rozpoczyna się, zanim dowiadujesz się, że doszło do zapłodnienia. Zapłodniona komórka jajowa wędruje przez jajowody do macicy i tam zagnieżdża się jako zarodek. Wszystko to sprawia, że w dniu planowanej miesiączki nie pojawia się okres. To jednak dopiero początek, ponieważ z każdym kolejnym miesiącem zachodzące zmiany będą jeszcze intensywniejsze.

Końcówka pierwszego i początek drugiego miesiąca

Na tym etapie dochodzi do kształtowania się wielu narządów. Pojawiają się zawiązki układu nerwowego, zaczyna pracować serce.

Drugi miesiąc ciąży

Gdy kalendarz ciąży wskaże pełny drugi miesiąc, wykształcają się przedsionki oraz komory serca, a także pojawiają się komórki krwi płodu. W tym okresie powstają również zawiązki jelit, żołądka, wątroby, płuc. Stopniowo właściwy kształt zaczynają przybierać uszy i nos. Pojawiają się również zawiązki szczęki i podniebienia oraz zawiązki zębów mlecznych.

Trzeci miesiąc ciąży

W tym okresie płód coraz bardziej zaczyna przypominać dziecko. Ciało pokrywa się meszkiem płodowym. Trzustka zaczyna wydzielać insulinę, a żołądek – soki trawienne.

Czwarty miesiąc ciąży

Chociaż kalendarz ciąży wskazuje na to, iż w tym okresie narządy płodu już funkcjonują, jeszcze przez długi czas nie będzie zdolny do samodzielnego życia.

Na tym etapie zaczynają pojawiać się rzęsy i brwi, rosną włosy. Na palcach pojawiają się linie papilarne.

Piąty miesiąc ciąży

W piątym miesiącu dziecko wchodzi w fazę snu i czuwania. Do jego uszu dochodzi coraz więcej dźwięków, a rozwinięty zmysł smaku pozwala na rozpoznawanie smaków.

Szósty miesiąc

W szóstym miesiącu dochodzi do przyspieszenia procesów przygotowujących do samodzielnego funkcjonowania. Można zaobserwować intensywne dojrzewanie układu nerwowego. W tym okresie dziecko pierwszy raz otwiera oczy – do tej pory powieki były zamknięte.

Siódmy miesiąc ciąży

Na tym etapie dochodzi do znacznego przyrostu tkanki tłuszczowej. Płód zaczyna również odczuwać ból.

Ósmy miesiąc ciąży

W ósmym miesiącu organy wewnętrzne płodu kończą dojrzewanie. U dziewczynek jajniki zaczynają produkcję hormonów, u chłopców zaś – jądra schodzą do moszny. Ruchy dziecka stają się coraz wyraźniejsze i bolesne – to z powodu zmniejszającej się ilości miejsca w macicy.

Dziewiąty miesiąc ciąży

To już ostatnie przygotowania dziecka do przyjścia na świat. Dlatego narządy są już w pełni przystosowane do samodzielnego funkcjonowania. Oznacza to z kolei, że poród może rozpocząć się w dowolnym momencie.

Przez 9 miesięcy dziecko intensywnie rozwija się, aby móc żyć samodzielnie poza organizmem mamy. Jeżeli chcesz mieć pewność, że płód rozwija się prawidłowo, bądź pod stałą opieką lekarza ginekologa.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.