Shadow

Jak dopasować krzesła do stołu?

4-ciemno-brazowy-stol-i-drewniane-krzesla

Na świecie istnieje mnóstwo osób z bardzo rozwiniętym zmysłem estetycznym. Wiedzą one jak urządzić i udekorować mieszkanie w taki sposób, aby było przyjemnie w nim przebywać czas. Jest też druga grupa ludzi, którzy nie wiedzą nawet, jak dopasować krzesła do stołu w jadalni. Jest to całkiem zrozumiałe, dlatego istnieje mnóstwo sposobów i zasad tego dotyczących. Ten tekst może pomóc podczas tego niezwykle trudnego wyboru.

Słowem wstępu

Na samym początku należy zaznaczyć fakt, że kuchnia i część jadalna domu to od zawsze najważniejsze pomieszczenia. To właśnie przy stole rodzina spotyka się, aby zjeść razem posiłek i spędzić miło czas. Aby siedziało się przy nim wygodnie, należy posiadać odpowiednie krzesła. Po pierwsze muszą one posiadać podstawową cechę, czyli funkcjonalność. Ich estetyka jest rzeczą wtórną, dlatego że nie wszystkie piękne krzesła są przystosowane do długiego biesiadowania. Podczas wyboru stołu należy uwzględnić również potrzeby rodziny. Jeśli są w niej małe dzieci zdecydowanie odradza się wybór blatów kanciastych i szklanych. Mogą one stanowić element niebezpieczny dla dzieci, które z natury są ruchliwe i nie uważają podczas zabawy.

Jaki materiał?

Stoły i krzesła zazwyczaj kupuje się w komplecie. Znaczy to tyle że oba meble są wykonane z tego samego tworzywa i posiadają taki sam motyw zdobień. Bardzo rzadko zdarza się, żeby były one z różnych materiałów, ponieważ mogą one nie współgrać ze sobą. Osoby, które wiedzą czego chcą, mogą się zdecydować na takie ryzyko, ale dobrze by było skonsultować swoją decyzję ze specjalistą, na przykład architektem, czy dekoratorem wnętrz.

Drewno, metal, szkło….?

Do domów, w których główny nacisk kładzie się na funkcjonalność i wygodę zazwyczaj poleca się stoły i krzesła wykonane z drewna. Jest to jeden z bezpieczniejszych wyborów. Rynek meblarki jest naprawdę bogaty w różnego rodzaju materiały. Są one również w różnej kolorystyce. Stoły drewniane posiadają ten plus, że są łatwe w utrzymaniu. Po każdym jedzeniu wystarczy przetrzeć je zmoczoną ścierką, a raz na tydzień wetrzeć preparat do impregnacji drewna. Dzięki niemu stół będzie służył dłużej, a jego powierzchnia pozostanie w nienagannym stanie, nawet w domu pełnym dzieci. Drewniane krzesła fantastycznie współgrają ze stołem wykonanym z tego samego materiału. Są solidne i doskonale spełniają swoją funkcję w mieszkaniu. Ich obicia zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu siedzenie na nich staje się wygodniejsze. Pasjonatów drewna zapraszamy również do lektury artykuły dotyczącego hygge.

Jaki kolor wybrać?

Przede wszystkim stoły i krzesła powinny być dopasowane do przestrzeni, w której się znajdują. Jeśli mieszkanie utrzymane jest w stylu skandynawskim, nie powinno używać się materiałów i kolorów, które zburzyły by ogólną harmonię. Do jasnych mieszkań można wybrać jasne lub ciemne krzesła i stół, które stylem będą pasowały do reszty mieszkania. Główną zasadą towarzyszącą podczas dekorowania jest spójność. Nawet jeden mebel jest w stanie zburzyć harmonię panującą w mieszkaniu.

Do pokoiku dziecięcego

Każde dziecko powinno posiadać swój stół i krzesło przy którym będzie mogło rozwijać swoje talenty artystyczne. Podczas ich wyboru zazwyczaj zwraca się uwagę na wielkość i wysokość mebli. Koniecznie muszą być one dostosowane do malucha, inaczej siedzenie przy nim nie będzie sprawiało mu radości. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy z powierzchni blatu łatwo schodzi brud i zanieczyszczenia. Stolik i krzesełka dla najmłodszych muszą być przede wszystkim odporne na dziecięce zabawy i eksperymenty.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *