Shadow

Jak dokładnie działa zmywarka?

zmywarka

Zmywarka coraz częściej stanowi niezbędną część wyposażenia naszej kuchni. Aby móc korzystać z niej w jak najbardziej optymalny dla nas sposób, warto wiedzieć dokładnie, jak wygląda cykl jej pracy. Zobacz, co dzieje się w zmywarce krok po kroku.

Przygotowanie do mycia

Większość nowoczesnych zmywarek posiada programy z cyklem płukania wstępnego. Na początku zatem naczynia są oczyszczane z większych, ale mniej intensywnych zabrudzeń – usuwane są np. luźne resztki jedzenia lub płynów. Tłoczona do urządzenia woda jest rozprowadzana na naczyniach za pomocą specjalnych obrotowych spryskiwaczy, dlatego ważne jest, aby przy załadowywaniu sprawdzić, czy nic ich nie blokuje (np. źle włożona do kosza długa łyżka czy nóż). Po wstępnym płukaniu woda jest wypompowywana, a następnie zastępowana czystą wodą.

Mycie główne

Najważniejszym etapem cyklu pracy zmywarki jest mycie główne, podczas którego z dozownika uwalniany jest detergent, a woda zostaje podgrzana do wysokiej temperatury. Dzięki odpowiedniej temperaturze, wysokiej jakości detergentowi oraz równomiernej pracy spryskiwaczy naczynia zostają oczyszczone z resztek, tłuszczu itp. Następnie odbywa się płukanie pośrednie, do którego wykorzystywana jest zimna woda. Jeśli zależy nam na oszczędzaniu wody i prądu, podczas zakupu urządzenia wybierzmy model o wysokiej klasie energetycznej, podgrzewający jedynie niewielką część używanej wody. Aby dowiedzieć się więcej, możesz sprawdzić, jaka będzie dla ciebie najlepsza zmywarka na zmywajwzmywarce.pl.

Końcowe etapy pracy zmywarki

Kiedy naczynia są już wymyte, następuje płukanie końcowe, w trakcie którego do wody dodawany jest nabłyszczacz. Dzięki temu na naczyniach nie powstają smugi i charakterystyczne plamki. Na tym etapie woda zostaje podgrzana jeszcze bardziej, do ok. 70 stopni Celsjusza. Następnie jest ona stopniowo wypompowywana, a urządzenie płynnie przechodzi do fazy suszenia za pomocą gorącego powietrza. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tak wysokie temperatury pozwalają nam nie tylko na całkowite usunięcie np. tłuszczu, lecz także na pozbycie się szkodliwych mikroorganizmów – ich osiągnięcie z oczywistych względów nie byłoby możliwe podczas zmywania ręcznego. Kiedy cykl pracy zmywarki będzie zakończony, zasygnalizuje nam to specjalna lampka kontrolna.

Niemal każda zmywarka pracuje w bardzo podobny sposób. Pamiętajmy jednak o możliwości wybrania różnych programów oraz ustawień, które pomogą dopasować cykl pracy urządzenia do naszych indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *