Shadow

Jak dobrze dobrać okulary przeciwsłoneczne?

sunglasses-1534893_1920

Okulary przeciwsłoneczne stanowią nie tylko element stylizacji letnich. Odpowiednio dobrane szkła wpływają ochronnie na szkodliwe działanie promieniowania UV. Naprawdę warto je dobrać niezależnie od tego, jak mamy zamiar spędzać czas.

Plaża.

Osoby, które przebywają na plaży, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak uciążliwe potrafią być słoneczne promienie. Odbijają się od powierzchni wody i powodują najczęściej to, że łzawią nam oczy. Na takie okazje najlepiej spełnią się okulary w połączeniu z soczewkami polaryzacyjnymi. Filtr, który posiadają te soczewki, działa kojąco na oślepiające refleksy. Dzięki temu poprawia to kontrast widzenia oraz zwiększa nasycenie kolorów. Niweluje ponadto efekt zmęczenia oczu. Kolejnym istotny elementem jest też powłoka antyrefleksyjna. Niweluje ona docieranie do nadmiernej ilości promieni słonecznych do oczu poprzez odbijanie ich od wewnętrznej powierzchni okularów. Jeśli zatem zdecydujemy się na tego typu okularu, to mamy pewność, że nasze oczy są chronione w 100%. Wybierając się nad może, to warto zainwestować w okulary o 3. albo 4. stopniu przyciemnienia.

Wyprawy rowerowe.

Jeżeli planujemy wypad na rowerze, to doskonałym wyborem okażą się okulary z tworzyw sztucznych, które są wyposażone w filtry. Nie tylko zabezpieczają przed promieniowaniem UV, lecz również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto kupić soczewki, które mają zabarwienie różowe oraz bursztynowe. Odwzorowują one idealnie rzeczywistość i są naturalne. Ponad to zachowują naturalny kontrast. Jest to strasznie istotne podczas prowadzenia samochodu, gdyż w szybkim tempie zmieniają się miejsca z nasłonecznionych na zacieniowane. Filtry UV, które znajdują się w okularach, najlepiej zrealizują swoją funkcję wtedy, kiedy soczewki zasłaniają oczy oraz fragment skóry dookoła nich. Najlepszym wyborem okażą się okulary z soczewkami oraz oprawkami poliwęglanowymi. Zwróćmy uwagę także na to, że niektóre modele okularów sportowych posiadają wymienne soczewki. Zależnie od tego, jaka jest obecnie pogoda, można je zmieniać na adekwatny stopień zabarwienia.

Góry.

Podczas spacerów na wysokościach stajemy się bardzo narażeni na działanie promieni słonecznych, które jest niebezpieczne. Góry charakteryzują się tym, iż warstwa atmosfery jest cieńsza i przez to słabiej filtruje promieniowanie UV. Intensywność tego promieniowania wzrasta o 10% z każdym kolejnym tysiącem metrów w górę. Podczas bardziej ekstremalnych wypraw, musimy kupić sobie okulary, które posiadają odpowiedni kąt krzywizny i szeroki zausznik, ponieważ ważne jest to, aby chronić całe oko. Ponad to występujący tam śnieg wpływa na to, że zwiększa się działanie negatywne poprzez dodatkowe odbicia słonecznych promieni.

Niezależnie od tego, gdzie planujemy spędzać nasz urlop, trzeba mieć na uwadze, iż okulary przeciwsłoneczne, stanowią już nie tylko fragment letniego outfitu, który chcemy reprezentować. Szkła, które zostaną przez nas dobrze dobrane działają ochronnie – i to jest ich główne zadanie. Możemy bez problemu dobrać je do kształtu twarzy tak, żeby było modnie, ale też zdrowo.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *