Shadow

Jak dobrać płaszcze do sylwetki?

10-kobieta-w-plaszczu

Gdy za oknem słupek rtęci osiąga coraz niższe wartości, czas pomyśleć o wyciągnięciu z szafy ciepłych okryć wierzchnich, które zapewnią nam komfort termiczny w trakcie zbliżających się chłodów. W tym czasie chętniej niż zwykle sięgamy po płaszcze damskie. Ich atuty są nieocenione. Odpowiednio dobrany fason nie tylko zagwarantuje ciepło, ale również podkreśli atuty sylwetki, jednocześnie tuszując jej mankamenty. Rodzi się jednak pytanie, jak dobrać ten właściwy?

Wzrost nie bez znaczenia

Pierwszym kryterium wyboru jest wzrost użytkownika. Filigranowe panie powinny decydować się na fasony krótkie, najlepiej sięgające przed lub do kolana. Idealne okażą się zatem modele nawiązujące do lat 60-tych, wzbogacone o okrągły, stylowy kołnierzyk.

Kobiety szczupłe i wysokie mają to szczęście, że mogą pozwolić sobie na płaszcz o każdej długości. Długie fasony posiadają umiejętność eksponowania wzrostu, bez jednoczesnego skracania sylwetki. Polecane są zatem okrycia z miękkich materiałów, wzbogaconych o drapowania, a także wszelkie oversize’owe modele.

10-dziewczyna-w-plaszczu

Co z tym biustem…

Hojnie obdarzone przez naturę panie powinny wybierać płaszcze jednorzędowe, optymalnie wzbogacone głębokim dekoltem, którego atutem jest wysmuklenie szyi, przy jednoczesnym optycznym zmniejszeniu piersi. Dla zachowania proporcji, idealnie sprawdza się fason taliowany, rozkloszowany na dole. Z kolei dla posiadaczek niewielkiego biustu zaprojektowano modele dwurzędowe, z dużym kołnierzem bądź wzbogacone pagonami, bufkami czy kieszonkami. Ich zadaniem jest optyczne powiększenie piersi i ramion oraz zrównoważenie bioder i pośladków.

 

Talia jak u osy? Nie w każdym przypadku

Posiadaczki pięknie zarysowanej, podkreślonej talii z pewnością mają powody do dumy. Aby zatem jeszcze bardziej wyeksponować wspomniany atut, polecane są płaszcze damskie z paskiem. Rodzi się jednak problem w przypadku osób pozbawionych charakterystycznego wcięcia w talii. Panie o sylwetce jabłka powinny decydować się na fasony o prostym kroju, najlepiej wzbogacone o drobny, niezbyt rzucający się w oczy motyw, z pionowymi szwami. Najgorszym rozwiązaniem w ich przypadku byłoby stawianie na modele z paskiem, które zamiast podkreślić talię, jeszcze bardziej uwypuklą jej brak.

10-plaszcz

Biodra – kolejny mankament kobiecej sylwetki

Posiadaczki wąskich bioder mają niezłe pole do popisu. W tym przypadku idealnie sprawdzą się fasony dodające kobiecych kształtów. Wskazane są zatem wszelkiego rodzaju okrycia z kieszeniami i marszczeniami na wysokości bioder, jak również modele trapezowe lub w kształcie litery A.

A co z szerokimi biodrami? Wówczas należy kierować swoje kroki w kierunku fasonów pozwalających ukryć ten mankament. Fason w kształcie litery A skutecznie zamaskuje obfite kształty. Podobnie zresztą jak modele z kieszeniami na biuście, pagonami czy dużym kołnierzem, który odwróci uwagę od mało atrakcyjnych miejsc na naszej sylwetce…

Idealne płaszcze damskie powinny być nie tylko wygodne, ciepłe i nieprzemakalne, ale również dostosowane do posiadanej figury. Wówczas możemy być pewni, że nie tylko ochronią nas przed chłodem, ale również zapewnią atrakcyjny wygląd, bez względu na okoliczność.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.