Shadow

Zdrowy podstęp, czyli jak przemycić warzywa i owoce w diecie dziecka

Jedzenie przez dzieci pięciu porcji warzyw i owoców w ciągu dnia wymaga od nas niekiedy sporej gimnastyki. Maluchy wyraźnie manifestują swoją niechęć do ich spożywania, a my wszelkimi sposobami próbujemy ich do tego nakłonić. Niestety nasze próby często kończą się  niepowodzeniem, a my załamujemy ręce. Warto więc zastanowić się, czy istnieją sposoby, które pomogą nabrać dziecku apetytu na te wartościowe produkty?

„By niejadek zjadł obiadek”…

Podobno nie ma rzeczy niemożliwych. Potrzeba tylko trochę sprytu i kreatywności aby z talerza Twojego malucha zniknęło wszystko to, co potrzebne do jego prawidłowego rozwoju. W pierwszej kolejności należy trzymać się kluczowej zasady, aby dziecka do niczego nie zmuszać. Wykorzystując wszelkie znane Ci metody, zachęć je do próbowania nowych rzeczy, unikając przy tym nadmiernego nakłaniania do spożywania produktów, na które w danej chwili nie ma ochoty. Przecież nic się nie stanie, jeśli dziecko czegoś nie zje, a akceptując ten wybór unikniesz jego awersji do danego jedzenia.

Skuteczny kamuflaż

Spróbuj przygotowywać posiłki w fantazyjny sposób opierając je o kolorowe produkty. Na talerzu możesz ułożyć z warzyw i owoców wymyślne buźki lub wzorki, zachęcając tym samym dziecko do sięgania po coś co go zaciekawi. Dobrym rozwiązaniem może być też podawanie warzyw pokrojonych w słupki i polanych sosem na bazie jogurtu naturalnego. Czasem wystarczy mała zmiana, aby dziecko zaczęło traktować dany posiłek jako coś nadzwyczaj przyjemnego. Jeśli jednak wciąż wykazuje niechęć do warzyw i owoców w czystej postaci, warto zacząć przemycać je w gotowych daniach np. kotletach, zapiekankach, tartach, deserach, omletach itp. Świetnie sprawdzą się także smoothies – dziecko zamiast mieszaniny kilku produktów, zobaczy koktajl o gładkiej, delikatnej i jednolitej konsystencji, który na dodatek będzie wyróżniać się swoim pięknym kolorem. Warto również zaangażować malucha w proces przygotowywania posiłków. Dzięki temu będzie mógł brać udział w tworzeniu dla siebie smakowitego dania, a Ty nie będziesz miała problemu z przekonaniem go do zjedzenia tego co sam przyrządził. Bierz pod uwagę również fakt, że dziecko czerpie przykład z rodziców. Stanowisz dla niego autorytet, dlatego jeśli będziesz jadła daną potrawę ze smakiem, maluch pójdzie w Twoje ślady i również zje to, co zostało mu podane.

Wyrabianie od najmłodszych lat zdrowych nawyków żywieniowych, będzie rzutować na sposób odżywiania Twojego dziecka w przyszłości. Jeśli od samego początku nauczysz go dokonywać prawidłowych wyborów, nie będziesz musiała martwić się o jego zdrowie. Pamiętaj, że zbilansowana dieta Twojego malucha, pomoże w dostarczeniu wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych, które zapewnią mu prawidłowy rozwój i energię każdego dnia.

Więcej o zdrowej zbilansowanej diecie dowiesz się z portalu Dietmap.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *