Shadow

Jak dbać o higienę snu?

bed-945881_1280

Sen potrzebny jest nam do życia tak samo jak tlen. Gdy go brakuje lub gdy nie jest on głęboki, to czujemy się ospali, ociężali, mniej skoncentrowani, boli nas głowa i ogólnie jesteśmy rozdrażnieni. Wpływa to oczywiście na nasze zachowania, na relacje międzyludzkie, nasze wyniki w pracy i w szkole.

Choć wymieniliśmy tylko kilkanaście skutków braku snu, to wyraźnie widać, że wpływa to negatywnie na całe nasze życie. Nie tylko obniża jego komfort ale także przyczynia się bezpośrednio do wielu chorób i problemów. Aby zatem nas sen był głęboki, tak abyśmy naprawdę wypoczęli, to musimy dbać o higienę snu.

Przede wszystkim powinniśmy w miarę możliwości chodzić spać o tej samej godzinie. W ten sposób zaprogramujemy niejako nasz organizm na sen i nie powinniśmy mieć kłopotów z zaśnięciem.

Kolejna sprawa to czas przed snem, który jest niezwykle istotny dla szybkiego zaśnięcia. Zatem przynajmniej na dwie, trzy godziny wcześniej wyciszamy się. Można sięgnąć po relaksującą książkę, posłuchać spokojnej muzyki czy obejrzeć spokojny film. Do tego szklanka ciepłego mleka lub napar z melisy, który uspokoi skołatane nerwy i pozwoli spokojnie zasnąć.

Pamiętajmy też o tym, aby kolację zjadać na kilka godzin przed snem i koniecznie musi to być coś lekkiego i łatwo strawnego. Nie obciążajmy żołądka ciężkimi i tłustymi pokarmami, gdyż nie pozwoli nam to usnąć i oczywiście w trakcie snu odłoży nam się niechciany tłuszczyk.

Do wygodnego snu niezbędne są rytuały ale również odpowiednio przygotowana sypialnia. Pamiętamy więc o kolorowej pościeli, która powinna być z naturalnych i oddychających materiałów. Do tego lekka i przewiewna kołdra, mała poduszka i łóżko mamy gotowe do snu. Teraz czas na wygodną piżamkę, która musi być tak dobrana aby nie krępowała ruchów i żeby pozwalała naszej skórze oddychać.

Koniecznie przed snem wietrzymy sypialnię i dopiero wówczas wskakujemy do łóżka. Dla dobrego snu istotna jest również temperatura w sypialni i tutaj najlepiej aby była w granicach 18-20 stopni Celsjusza.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *