Każda kobieta marzy o długich i lśniących włosach, gdyż nie od dziś wiadomo, że jest to jeden z głównych elementów, które dodają nam kobiecości i seksapilu. Zapuszczamy więc uparcie przez lata, a gdy osiągną już wymarzoną długość to spostrzegamy, że wcale nie wyglądają tak jak w reklamach szamponów do włosów. Co zatem zrobić, aby długie włosy wyglądały zdrowo, lśniąco i pięknie?
Przede wszystkim trzeba o nie dbać od samego początku i na każdym etapie zapuszczania. Tylko wtedy odwdzięczą się wyjątkową urodą i będą dodawać nam uroku a nie szpecić.
Choć mało się o tym mówi, to trzeba pamiętać o tym, że na dobrą kondycję włosów w 90% wpływa nasza dieta. Nic zatem nie dadzą zewnętrzne zabiegi jak maseczki, płukanki czy odżywki, gdy zapomnimy o właściwej diecie.
Dieta zdrowa dla włosów, to dieta bogata w warzywa i owoce, które dostarczają mnóstwa witamin i minerałów. Do tego niezbędna jest również spora dawka zbóż, w postaci kasz, ciemnego pieczywa czy makaronu. Pamiętajmy również o białku, zdrowych tłuszczach, a także o dodatkach takich jak pestki słonecznika, orzechy czy też dynia.
Dopiero teraz, gdy nasza dieta jest zdrowa, możemy przystąpić do stosowania zabiegów zewnętrznych na włosy, które również poprawią kondycję naszych włosów.
Do regularnego mycia włosów nikogo nie trzeba chyba przekonywać, warto natomiast wspomnieć o szamponach. Najlepiej wybierać wśród produktów ziołowych, które nie ingerują w strukturę włosa i ich nie obciążają. Tutaj trzeba postępować metodą prób i błędów, gdyż każdy inaczej reaguje na kosmetyki. Następna sprawa w pielęgnacji włosów to odżywki, które musimy dopasować do rodzaju włosów i skóry głowy. Zatem jeżeli nasze włosy mają tendencję do przetłuszczania, to wybierzmy kosmetyk do takich włosów, tak, aby dodatkowo ich nie obciążać. Najlepsze tutaj będą odzywki, które się spłukuje, gdyż nadmiar kosmetyku nie będzie dodatkowo obciążać włosów.
Kolejna sprawa to domowe sposoby pielęgnacji, które są równie skuteczne jak te z drogerii. Dla długich włosów idealna jest płukanka z lnu, która sprawia, że włosy lśnią i łatwo się rozczesują. Do tego len jest skarbnicą mikroelementów, które wnikają we włos i odżywiają go.
Do wykonania płukanki potrzebujemy około ¼ szklanki lnu i dwa litry wody. Gotujemy wszystko przez kilka minut do uzyskania gęstej zawiesiny. Jeżeli jest zbyt gęsta możemy dodać jeszcze wody, tak, aby płukanka miała konsystencję napoju. Takim wywarem polewamy umyte włosy i nie spłukujemy. Jeżeli zrobimy gęsty wywar, to możemy go zastosować, jako maseczkę na włosy, którą trzymamy kilkanaście minut i potem dokładnie spłukujemy.