Shadow

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla przed porodem?

pregnant-193839_1280

Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy, które odpowiadają za podtrzymanie miednicy małej i prawidłową pracę jej narządów, zarówno pęcherza moczowego jak i macicy. Jeżeli ich odpowiednio nie stymulujemy ćwiczeniami i masażami, to doprowadzamy do sytuacji nie trzymania moczu, do różnych niedogodności podczas ciąży a także do tego, że nasze pożycie intymne nie jest w 100% satysfakcjonujące.

Mięśnie Kegla bardzo mogą pomóc kobiecie w czasie porodu, pod warunkiem, że są mocne i odpowiednio wyćwiczone. To dzięki nim mamy szansę na uniknięcie pęknięcia krocza lub też nacinania. Słabe mięśnie Kegla podczas porodu rozciągają się nadmiernie, a także mogą ulec uszkodzeniu w wyniku, którego dochodzi do obniżenia narządu rodnego i do nie trzymania moczu.

Niestety w Polsce, jeszcze bardzo mało są rozpropagowane wśród kobiet zalety ćwiczeń mięśni Kegla i w rezultacie podczas porodów dochodzi do nagminnego pękania krocza, jego nacinania i mocnego rozciągnięcia mięśni, co z kolei prowadzi do nie trzymania moczu. Są to bardzo uciążliwe dla kobiety konsekwencje, które są przyczyną wielu kompleksów a także powikłań i chorób. Choć obecnie możliwe jest leczenie tej przypadłości, to jednak łatwiej jest temu zapobiegać niż potem cierpieć i leczyć.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, mięśnie Kegla odpowiadają za komfort kobiety podczas porodu, ale również wpływają, na jakość współżycia. Ponadto po porodzie wyćwiczone i mocne mięśnie szybciej powrócą do stanu sprzed porodu i wówczas nasze współżycie będzie tak samo satysfakcjonujące.

Mięśnie Kegla bardzo łatwo zlokalizować próbując zatrzymać wypływający strumień moczu. I na tym też polega ich ćwiczenie, jednak należy pamiętać o tym, aby nigdy tych ćwiczeń nie wykonywać podczas oddawania moczu, tylko wykonywać je „ na sucho”. Gdy byśmy wykonywały je podczas oddawania moczu, to mogłoby dojść do zapalenia dróg moczowych. Ćwiczenie jak widać bardzo proste i można je wykonywać praktycznie wszędzie: spinamy mięśnie na kilka sekund i puszczamy, powtarzamy 10-15 razy, co kilka dni. Proste a przynosi bardzo wiele korzyści w naszym życiu intymnym.

Jeżeli nigdy nie słyszałaś o tych mięśniach i nie wykonywałaś ćwiczeń wzmacniających, to rozpocznij je koniecznie przed porodem. Pamiętaj, że tylko regularne ćwiczenia przyniosą oczekiwane efekty i pomogą Ci podczas porodu, gdy zaczniesz je ćwiczyć przynajmniej na kilka miesięcy wcześniej. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wyćwiczone przed porodem mięśnie sprawią, że poród będzie szybszy, mniej bolesny i nie będzie trzeba nacinać krocza. To niezwykle istotne, gdyż w Polsce wciąż na 100 rodzących u 80 nacina się krocze. Każda taka interwencja chirurgiczna może wiązać się z powikłaniami, a każda jest związana z bólem i dyskomfortem w miejscu intymnym.

Wszystkie kobiety powinny wiedzieć również o tym, że ćwiczenia mięśni Kegla już w trakcie ciąży, powinny być zawsze konsultowane ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. W niektórych przypadkach, zwłaszcza, gdy ciąża jest zagrożona, nie można ich wykonywać. Najbezpieczniej, zatem rozpocząć ćwiczenia jeszcze przed zajściem w ciążę, a potem tylko po konsultacji lekarskiej. Pamiętajmy również o tym, aby po ciąży kontynuować ćwiczenia, wówczas o wiele szybciej powrócimy do dawnej formy fizycznej i intymnej. Po ciąży również potrzebna jest najpierw konsultacja lekarska i pozwolenie lekarza na rozpoczęcie ćwiczeń. Mięśnie Kegla ćwiczone regularnie przez całe życie będą stać na straży naszego zdrowia i komfortu intymnego.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *